W południowo-zachodnich regionach Polski rolnicy zmagają się ze szkodami, które wyrządziła wrześniowa powódź. Poszkodowani producenci będą mogli ubiegać się o 300 tysięcy złotych w nowym naborze wniosków w ARiMR. Wsparcie dotyczy inwestycji odtwarzających potencjał produkcyjny gospodarstw.
Kto może skorzystać ze wsparcia?
Wsparcie jest skierowane do rolników, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli szkody spowodowane wyłącznie przez powódź. Tyczy się to kataklizmu, który miał miejsce we wrześniu 2024 roku w południowo-zachodniej Polsce. Nabór wniosków trwa od 22 listopada do 30 grudnia 2024 roku. Wsparcie dotyczy inwestycji odtwarzających potencjał produkcyjny gospodarstw i jest finansowane z budżetu PROW na lata 2014-2020.
Warto jednak zauważyć, że wysokość szkód ocenianych przez wojewódzkie komisje powinna wynosić co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji).
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Dofinansowanie, jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, można będzie przeznaczyć na odtworzenie tego składnika gospodarstwa, który został zniszczony lub uszkodzony. W katalogu inwestycji objętych refundacją znalazły się m.in. budowa, przebudowa lub remont budynków czy budowli wykorzystywanych wyłącznie do produkcji rolnej lub do przechowywania, magazynowania, przygotowywania do sprzedaży produktów rolnych wraz z zakupem lub montażem instalacji technicznej; zakup wyposażenia; koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki; zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych oraz innego wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży; zakup zwierząt gospodarskich wchodzących w skład stada podstawowego.
Ile mogą otrzymać rolnicy?
Wsparcie dla rolników będzie udzielane w ramach działania Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Warto pamiętać, że maksymalna wysokość wsparcia, które można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. zł, a poziom dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych.
Gdzie złożyć wniosek?
W tym przypadku nabór będzie prowadzony przez oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Dokumenty będzie można przekazać także za pośrednictwem biura powiatowego – rolnicy z powiatu kłodzkiego proszenie są o dostarczanie wniosków do Biura Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich. Wizyta w placówce Agencji nie jest jednak konieczna, bo dokumentację będzie można złożyć także drogą pocztową lub elektroniczną. Pomoc jest przyznawana według kolejności wpływu do ARiMR wniosków zawierających informacje niezbędne do przyznania wsparcia – przekazuje ARiMR.