yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ile czasu mają rolnicy?

Nowy termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ile czasu mają rolnicy?

Termin składania wniosków o płatności bezpośrednie, przejściowe wsparcie krajowe, działania obszarowe w ramach II filaru WPR, tj. działanie Rolnictwo ekologiczne, płatności ONW, Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz premie w ramach działania zalesieniowego zostanie wydłużony do dnia 17 czerwca 2024 roku.

Utrudnienia dla rolników

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2024 r.

Zgodnie z art. 60 ust. 5 ustawy o Planie Strategicznym minister rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, dłuższy termin składania wniosków o przyznanie pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1–4 (płatności bezpośrednie, przejściowe wsparcie krajowe, działania obszarowe w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej, tj. działanie „Rolnictwo ekologiczne”, płatności ONW, Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz premie w ramach działania zalesieniowego), zgłaszania zmian do tych wniosków lub ich wycofania w danym roku, mając na uwadze umożliwienie otrzymania przez rolników należnych im płatności.

Ministerstwo Rolnictwa uzasadnia zmianę terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie trwającymi na forum Unii Europejskiej pracami nad uproszczeniem przepisów Wspólnej Polityki Rolnej oraz występującymi w Polsce niekorzystnymi warunkami pogodowymi, co stanowi utrudnienie dla rolników.

Nowy termin składania wniosków w 2024 roku

Projekt omawianego rozporządzenia przewiduje, że termin składania wniosków o wskazane wyżej płatności zostanie wydłużony w 2024 r. o 1 miesiąc, tj. do dnia 17 czerwca (15 i 16 czerwca przypada w sobotę i niedzielę), a z zastosowaniem kary (kara w wysokości 1% pomocy za każdy dzień roboczy opóźnienia), o której mowa w art. 60 ust. 1 zdanie drugie ustawy o Planie Strategicznym – do dnia 12 lipca.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Projekt rozporządzenia przewiduje, że termin zmiany wniosków o przyznanie pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1–4 ustawy o Planie Strategicznym, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 60 ust. 2 pkt 2 ustawy o Planie Strategicznym (tj. zmiany w wyniku poinformowania beneficjenta przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o nieprawidłowościach), również został wydłużony w 2024 r. o 1 miesiąc, tj. do dnia 1 lipca (30 czerwca przypada w niedzielę), a z zastosowaniem kary, o której mowa w art. 60 ust. 2 pkt 1 ustawy o Planie Strategicznym – do dnia 12 lipca.

Ostateczny termin zmiany wniosku z sankcjami jest więc taki sam jak ostateczny termin złożenia wniosku (po wydłużeniu), co jest rozwiązaniem analogicznym do rozwiązań stosowanych w latach wcześniejszych. Omawiane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

O planowanych zmianach można również przeczytać TUTAJ.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl