Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Którzy rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty? Gdzie i do kiedy złożyć wniosek? Sprawdź, jaka jest kwota wsparcia.
18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, płatność dla małych gospodarstw.
Płatność dla małych gospodarstw. Jakie są warunki?
Płatność dla małych gospodarstw jest przyznawana rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 EUR/ha, tj. maksymalnie 1 125 EUR/gospodarstwo. Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.
Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli wnioskować o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (tj. uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (tj. płatności ONW, płatności ekologiczne, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności zalesieniowe) – jeżeli spełniają warunki przyznania tej płatności.
Jak i do kiedy złożyć wniosek?
Wnioski o przyznanie płatności dla małych gospodarstw można składać w terminie do 31 sierpnia 2024 roku w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie wskazanej płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus.
Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw w 2024 roku może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o przyznanie płatności na rok 2024, w którym wnioskował o przyznanie podstawowego wsparcia dochodów.
Warto zaznaczyć, że wniosek o przyznania płatności dla małych gospodarstw można wycofać do dnia 31 sierpnia 2024 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Niemniej, termin złożenia i wycofania wniosku nie podlega przywróceniu.
Gdzie znaleźć wniosek?
Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw – TUTAJ
Wycofanie wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw – TUTAJ
Źródło: ARiMR/MRiRW