AktualnościStan klęski żywiołowej - co powinni wiedzieć rolnicy?

Stan klęski żywiołowej – co powinni wiedzieć rolnicy? [AKTUALIZACJA]

Od kilku dni południe Polski zmaga się z niszczycielskimi siłami natury. W związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej w części województw wydłużone zostały terminy na realizację zobowiązań względem ARiMR, umorzenie wierzytelności czy rozłożenie jej na raty. Do kiedy i kto musi złożyć wniosek?

Zniszczone domy, zakłady pracy, drogi dojazdowe, obiekty użyteczności publicznej, ale też pola i przechowalnie – to rzeczywistość, z którą muszą mierzyć się mieszkańcy południa kraju. Od kilku dni trwa walka z żywiołem, zabezpieczaniem terenów, którym wysoki poziom wody nadal zagraża. Rejony, w których powódź minęła, będą jeszcze długo zmagały się z usuwaniem szkód wyrządzonych przez gwałtowne zjawisko.

Jakie kroki podjęto w sprawie poszkodowanych rolników?

Południowo-zachodnia część kraju została uznana za obszar objęty działaniem siły wyższej lub wystąpieniem zadzwyczajnych okoliczności. Rolnicy, którzy gospodarują na tych terenach, zgodnie z przepisami, pozostają zwolnieni z konieczności składania pisemnych oświadczeń i zachowują prawo do otrzymania płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. – Nie będą też wobec nich stosowane kary za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności i norm warunkowości – zapewnia ARiMR.

W przypadku zobowiązań podjętych na podstawie umowy o przyznaniu pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 zgłoszenie wystąpienia siły wyższej należy złożyć do jednostki ARiMR wyznaczonej do rozpoznania sprawy w terminie 15 dni roboczych od ustania stanu klęski żywiołowej – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Co jeśli rolnik nie dopełnił w terminie zobowiązań lub czynności wynikających ze skierowanych do niego wezwań? W takim wypadku, jak informuje ARiMR, producent rolny może złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Taki dokument powinien zostać dostarczony w ciągu 7 dni od ustania stanu klęski.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W przypadku prowadzonych postępowań dotyczących wsparcia przyznawanego na podstawie umowy w ramach PS WPR 2023-2027 oraz wsparcia inwestycyjnego przyznawanego na podstawie umowy w ramach PROW 2014-2020 prośbę o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu 14 dni od ustania stanu klęski żywiołowej – zaznacza ARiMR.

Rolnicy, jak dodaje ARiMR, będą też mogli ubiegać się o umorzenie wierzytelności lub rozłożenie jej na raty. Wierzytelność może być umorzona, jeżeli jej egzekucja zagraża egzystencji dłużnika, w przypadku gdy poniósł on szkody spowodowane m.in. przez powódź (z wyłączeniem tych powstałych w budynkach). Możliwe jest również rozłożenie wierzytelności na raty lub odroczenie termin spłaty, jeżeli jest to uzasadnione względami społecznymi lub gospodarczymi.

Należy podkreślić, że nie jest możliwe przywrócenie terminów materialnoprawnych, np. terminu na złożenie wniosku o przyznanie pomocy – wyszczególnia urząd w zaktualizowanym komunikacie.

Jaka jeszcze pomoc dla poszkodowanych rolników?

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało dziś również o innych formach pomocy, jakie uruchamia dla poszkodowanych przez powodzie rolników. Jedną z nich ma być szybsza wypłata dopłat bezpośrednich. Jakie jeszcze formy wsparcia przygotowano dla producentów? Szczegóły opisał Tygodnik Poradnik Rolniczy – KLIKNIJ.

Czy będą kontrole w gospodarstwach?

W rejonach dotniętych powodzią rolnicy nie muszą martwić się kontrolami, które przeprowadzały instytucje pogległe MRiRW w kontekście dopłat. Niemniej, prowadzone są kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności oraz pasz dla zwierząt. – Zboża, pasze treściwe i objętościowe, a także inne płody rolne zalane wodami powodziowymi nie nadają się do spożycia przez ludzi, a także do skarmiania zwierząt. Mogą być one wykorzystywane jedynie do celów przemysłowych – informowało MRiRW. Producenci martwią się, że będą musieli zutylizować wyprodukowane warzywa czy inne płody rolne.

Nieczynne biura powiatowe ARiMR

Warto wspomnieć, że wciąż nieczynne pozostają biura powiatowe ARiMR w Lewinie Brzeskim, Nysie oraz Kłodzku. Obsługa części spraw została przekazana do innych placówek (biuro powiatowe w Ząbkowicach Śląskich przejęło sprawy z Kłodzka, a zadania realizowane w Lewinie Brzeskim będą obsługiwane w ODR Łosiów), natomiast część pracowników wyłączonych z użytku placówek pracuje zdalnie. Mimo utrudnień ARiMR zapewnia, że wszystkie należne rolnikom płatności będą wypłacane jak najsprawniej.

Źródło: ARiMR / MRiRW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl