W dniu 10 czerwca 2024 roku część pojazdów, w tym ciągników rolniczych, zostanie wyrejestrowana. Które maszyny zostaną usunięte z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK)? Co można zrobić w tej sytuacji?
Jakie pojazdy zostaną wyrejestrowane?
– Decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed dniem 14 marca 2005 r. dotyczące pojazdów nieposiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, wygasają z dniem 10 czerwca 2024 r. – czytamy w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U. 2023 poz. 1394).
Mówiąc krótko, 10 czerwca 2024 r. wyrejestrowane zostaną pojazdy:
- które zarejestrowano przed dniem 14 marca 2005 r.
- które nie posiadają ważnych badań technicznych
- które nie posiadają ubezpieczenia OC
Co stanie się z ciągnikami?
Warto zauważyć, że przepisów nie stosuje się do pojazdów zabytkowych oraz pojazdów wolnobieżnych. Czy jednak ciągniki są pojazdami wolnobieżnymi? Pojazd wolnobieżny, według ustawy, określany jest jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągników rolniczych. Tak więc, ciągniki rolnicze nie są brane pod uwagę jako pojazdy wolnobieżne.
Wraz z dniem 10 czerwca 2024 r. posiadacze ciągników muszą więc liczyć się z tym, że ich maszyny zostaną wyrejestrowane. Tyczy się to oczywiście wymienionych wyżej przypadków. Co więc mają począć rolnicy, których maszyny zostały wyrejestrowane? Istnieje możliwość ponownej rejestracji. W takim przypadku należy jednak pamiętać o spełnieniu podstawowych wymagań. Ciągnik musi mieć ważne badanie techniczne, a także ubezpieczenie OC.