yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościWysokość dopłat na Ukrainie. Ile pieniędzy otrzymali rolnicy w 2024 roku?

Wysokość dopłat na Ukrainie. Ile pieniędzy otrzymali rolnicy w 2024 roku?

Jaka jest wysokość dopłat na Ukrainie? Ile pieniędzy dla tamtejszych rolników przeznaczyła UE? 

W mediach pojawia się wiele wzmianek o dotacjach dla ukraińskich rolników. W ramach ciekawostki, przedstawiamy szczegóły wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw rolnych na Ukrainie. Jaka jest wysokość dopłat? Jakie są wymagania?

Wsparcie małych i średnich gospodarstw. Ile pieniędzy otrzymali rolnicy na Ukrainie?

Niemal 52 mln hrywien, jak poinformowało wczoraj ministerstwo polityki rolnej Ukrainy, wypłacono kolejnym 14 przedsiębiorstwom rolnym na Ukrainie w ramach rządowego programu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw rolnych. Pieniądze te będą przeznaczone na rozwój ogrodnictwa, upraw jagód, winorośli oraz upraw szklarniowych. Ile natomiast pieniędzy otrzymali ukraińscy rolnicy od początku 2024 roku?

Od początku 2024 roku 53 producentom wypłacono łącznie 203 mln hrywien. Z tej sumy, 40 gospodarstw otrzymało 145,5 mln hrywien na rozwój ogrodnictwa, a 13 gospodarstw – 57,5 mln hrywien, które zostaną wykorzystane w sektorze szklarniowym.

Od startu programu (1 lipca 2022 roku) wypłacono już 908 mln hrywien dla 209 gospodarstw. 165 gospodarstw otrzymało 682,7 mln hrywien na rozwój ogrodnictwa, upraw jagód i winorośli, a 44 przedsiębiorstwa szklarniowe – 225,4 mln hrywien.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czego wymaga się od producentów na Ukrainie?

Dotacje w ramach programu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw przyznawane są w wysokości nie większej niż 70% kosztów projektu, ale nie więcej niż 10 mln hrywien. Wnioskodawca musi pokryć co najmniej 30% kosztów z własnych środków lub pożyczki.

Warunkiem jest także zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników. W ogrodnictwie jest to od 5 do 10 osób stałych i od 125 do 425 pracowników sezonowych. W gospodarstwach szklarniowych konieczne są co najmniej 4 osoby stałe i 10 pracowników sezonowych na hektar.

Dotacje dla Ukrainy z UE

Warto zauważyć, że wspomniane wyżej dopłaty są tylko jednym z programów wsparcia ukraińskich rolników. Mogą oni nawet liczyć na pieniądze z UE. Na początku maja wiceminister polityki rolnej Ukrainy poinformował, że gospodarstwa do 120 ha otrzymają dotacje gruntowe, na które UE przeznaczyła 20 mln euro. Można przeczytać o tym TUTAJ. Spośród innych form pomocy, które zaproponowała UE, istotnym pozostaje również program „Ukraine Facility” na lata 2024-2027, na który przeznaczono 50 mld euro. Część środków ma trafić do przetwórstwa owocowo-warzywnego. Opisaliśmy to TUTAJ.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl