yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZaliczki dopłat bezpośrednich wzrosną?

Zaliczki dopłat bezpośrednich wzrosną?

Niekorzystne warunki klimatyczne zarówno na południu Europy, jak i w Polsce, okazały się jednym z tematów na wczorajszym posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli. W celu ograniczenia wpływu negatywnych czynników zaproponowano zwiększenie zaliczek dopłat bezpośrednich.

Jak informuje MRiRW, podczas wczorajszego spotkania delegacja portugalska przedstawiła w imieniu kilku państw członkowskich informację o skutkach niedawnych niekorzystnych warunków klimatycznych na południu Europy. Zwróciła się do Komisji o zgodę na użycie narzędzi dostępnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w celu zaradzenia sytuacji.

Minister Robert Telus, reprezentujący Polskę na spotkaniu w Brukseli, poparł wniosek poszkodowanych państw członkowskich i odniósł się również do sytuacji meteorologicznej w Polsce, która może także doprowadzić do strat spowodowanych przez suszę.

Szef polskiej delegacji poparł zaproponowane działania, w szczególności te dotyczące zwiększenia poziomu zaliczek do co najmniej 70 proc. w przypadku płatności bezpośrednich oraz do co najmniej 85 proc. w przypadku płatności II filaru.

– Uważamy, że uzasadnione jest zwiększenie poziomu zaliczek w 2023 r., przede wszystkim ze względu na gwałtowny wzrost kosztów produkcji oraz zagrożenie utraty płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku zbóż, wywołanymi agresją Rosji wobec Ukrainy – dodał polski minister rolnictwa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Minister Robert Telus podkreślił ponadto, że należy także umożliwić wypłatę zaliczek pomimo niezakończonych kontroli na miejscu. – Obowiązujące rozwiązania są bardzo krzywdzące dla znacznej części rolników, którzy zostaną wykluczeni z zaliczek, w związku z przeprowadzaniem kontroli na miejscu. Pierwsze płatności otrzymają oni dopiero po zakończeniu kontroli – poinformował szef resortu rolnictwa.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl