• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecanePrezentacja papryki w Potworowie

Prezentacja papryki w Potworowie

Gospodarstwo Andrzeja Krzywkowskiego z Potworowa 13 sierpnia było miejscem prezentacji odmian papryki firmy HM. Clause. Współorganizatorami spotkania były firmy: Koppert, Grupa Mularski, Haygrove, Agromax oraz Agro Spec – Marcin Niedobylski.

Odmiany papryki do uprawy w tunelach foliowych, a także w polu scharakteryzował Sławomir Mechacki z firmy HM. Clause. Polecał on m.in. plenną odmianę Salomon F1 – o silnie rosnących roślinach, której owoce są intensywnie wybarwione na czerwono. Zachęcał do obejrzenia jednej ze znanych już odmian – Murano F1, której rośliny są zwarte, a ceniona jest ona przez producentów zwłaszcza za karminowe wybarwienie owoców i wysoki plon. Z nowych odmian reprezentant firmy polecał Muriel F1, której zaletą jest wysokie wyrównanie owoców, o dużym udziale klasy pierwszej. Owoce są stosunkowo jasno wybarwione.

Zachęcał również do uprawy odmiany Basalt F1 o owocach o grubej ściance, która może być uprawiana zarówno w polu, jak i w tunelach, z przeznaczeniem do zbiorów na zielone i czerwone owoce. Szczególnie wyróżniającą się wielkością owoców była odmiana Chouca F1, przeznaczona do tuneli i gruntu, która bardzo dobrze reaguje na zrywanie owoców zielonych, ponieważ zaczyna wówczas zawiązywać kolejne owoce, przez co jej potencjał plonotwórczy jest wysoki. Na pokazie można było również zobaczyć odmiany o owocach żółtych Destello F1 oraz Solario F1.

Poza prezentacją odmian w tunelach foliowych, w czasie pokazu można było zobaczyć 4 odmiany w uprawie polowej – Basalt F1, Chouca F1, Denver F1 oraz Solario F1.

Tomasz Domański z firmy Koppert informował, że od 3 lat w gospodarstwie w Potworowie testowana jest skuteczność preparatu Trianum w ograniczaniu chorób powodujących więdnięcie roślin. Prelegent polecał dwie formulacje tego środka Trianum G – w formie granulatu, do stosowanie podczas sadzenia roślin (aplikacja ta jest pracochłonna, ale zabezpiecza korzenie przed patogenami przez ok. 8 tygodni) oraz Trianum P – w płynie, który można dozować przez instalację nawodnieniową.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ponadto w czasie wzrostu roślin stosowane były preparaty aminokwasowe z oferty firmy Koppert w celu wspomagania wzrostu. Zaobserwowano, że owoce roślin traktowanych tymi produktami ok. tydzień wcześniej zaczęły się wybarwić w stosunku do nietraktowanych tymi środkami. Miały ponadto lepszy wigor i intensywnie wiązały owoce. Prelegent podkreślał, że nie da się w jednym roku wyeliminować problemu uwiądów roślin, ale wykorzystując te metody można je znacznie ograniczyć.

Daniel Babij z Grupy Mularski informował o ofercie rozsad z tej firmy, która obejmuje wszystkie gatunki warzyw uprawiane z rozsady, a także realizuje różne niestandardowe zamówienia, np. rozsadę cebuli czy ziół. Dla producentów papryki przedstawiciel polecał „pikówkę” w tacy 240 lub rozsadę w tacach 150, albo w kostce torfowej 4 x 4 cm. W gospodarstwie, w którym odbywało się spotkanie część rozsady była produkowana we własnym zakresie w gospodarstwie, a część zakupiono właśnie w tej firmie.

Janusz Góra reprezentujący firmę Haygrove odpowiadał na pytania związane z oferowanymi przez tę firmę obiektami. Ponadto zaprezentował sposób uprawy papryki na specjalnie formowanych zagonach w gruncie tunelu, w celu odizolowanie uprawy od zainfekowanej gleby. Sposób ten wcześniej promowany był m.in. w uprawie truskawki. Do formowania tego zgonu firma ma specjalne urządzenie, po uformowaniu zagon należy wyłożyć folią, umieścić na jego dnie rurę drenarską i wypełnić wolnym od patogenów podłożem.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzenia sadzarek z firmy Agromax z Lublina.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl