RynekProdukcja mrożonych warzyw pozostanie na wysokim poziomie

Produkcja mrożonych warzyw pozostanie na wysokim poziomie

Polska należy do ścisłej czołówki producentów mrożonych warzyw w Unii Europejskiej, zajmując drugie miejsce po Belgii.

Od wstąpienia Polski do UE do sezonu 2016/17 ich produkcja zwiększyła się o ponad 50%, z 430 tys. t do 650 tys. t. Udział mrożonych warzyw w łącznej produkcji przetworów warzywnych w ujęciu wolumenowym w analizowanym okresie pozostawał raczej stabilny, przekraczając nieco 50%. Co ważne, o ile w 2004 r. udział mrożonych warzyw w strukturze wartości produkcji sprzedanej przetworów warzywnych stanowił ok. 34%, o tyle w 2016 r. wyniósł już 43%.

Według danych IERiGŻ, opublikowanych w raporcie ‘Rynek owoców i warzyw – stan i perspektywy’ z lipca 2017 r. produkcja mrożonych warzyw w bieżącym sezonie 2017/18 może obniżyć się do 640 tys. t z rekordowych 650 tys. t odnotowanych w sezonie wcześniejszym. Jeśli powyższa prognoza się sprawdzi, wynik ten – zbliżony do wielkości produkcji w sezonie 2014/15 – będzie drugim bądź trzecim najwyższym w historii. Jak zaznaczają autorzy raportu, niski poziom zapasów i niższa podaż owoców przyczynią się do wzrostu zapotrzebowania w zakładach przetwórczych na wiele gatunków warzyw, a zwłaszcza kalafiorów, brokułów i warzyw strączkowych.

Eksport mrożonych warzyw w sezonie 2017/18 prawdopodobnie wyniesie ok. 430 tys. t, co w porównaniu z sezonem wcześniejszym będzie oznaczać 1–procentowy spadek. Przypomnijmy, że w poprzednich latach to właśnie eksport był motorem rozwoju rynku mrożonych warzyw w Polsce. Największymi odbiorcami mrożonych warzyw są kraje UE-15, gdzie trafia ok. 60-70% polskiego eksportu w ujęciu wolumenowym.

Do rozwoju rynku mrożonych warzyw przyczynia się także rosnący popyt krajowy. Z danych GUS wynika, że ich spożycie w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na osobę w 2013 r. wyniosło 1,68 kg, a w 2016 r. 1,92 kg/os., zatem zwiększyło się o 14% (ze względu na nową klasyfikację produktów dane za 2013 r. nie są w pełni porównywalne z danymi za lata wcześniejsze).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Agrotydzień BGŻ BNP Paribas

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl