• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecaneRobot pielący do małych gospodarstw

Robot pielący do małych gospodarstw

Firma Naio Technologies zaprezentowała na targach Fruit Logistica 2017 robot pielący o nazwie OZ. Został zaprojektowany z myślą o szkółkach oraz niewielkich gospodarstwach produkujących warzywa. Napędzany jest energią elektryczną i pozwala na pracę od 4 do 10 godzin. Można go wykorzystać w uprawach, gdzie odstępy między rzędami wynoszą 55-120 cm.


Robot ma 40 cm szerokości, 100 cm długości i 60 cm wysokości. Wraz z baterią waży 110 kg, a po doczepieniu zestawu roboczego 150 kg. Napęd ma na 4 koła (4 silniki elektryczne o mocy 110W każdy). Opony można dobrać odpowiednio do podłoża po którym OZ się przemieszcza w uprawie. Robot wyposażony jest w akumulatory litowe lub ołowiowe, które mają żywotność 2000 cykli ładowania (litowe) lub 400 (ołowiowe).


Oz przemieszcza się z prędkością 1,3 km/godz., i jak wyliczyli inżynierowie z firmy Naio, może w ciągu 4 godzin opielić 48 100-metrowych rzędów. Można go eksploatować przy temperaturze od 5 do 40 stopni Celsjusza. Oprócz autonomicznej pracy np. pielącej, OZ może być wykorzystywany jako transporter i sterowany zdalnie za pomocą pilota, oraz pracować w trybie śledzenia i podążać za robotnikiem, pomagając np. w trakcie zbiorów.

Tryb autonomicznej pracy ustawia się wprowadzając do systemu dane (wielkość poletka, liczba rzędów itp.). Dzięki czujnikom Oz rozpoznaje położenie upraw i sam wykonuje nawroty na końcu rzędów. Po skończeniu zadanej pracy wysyła wiadomość tekstową do właściciela, a także w trakcie pracy, jeśli napotka problemy.

Jak podkreślają producenci, Oz pozwala zaoszczędzić czas, a jego eksploatacja jest tania (we Francji kosz energii potrzebnej do wykonania pracy na 1 ha upraw to 1 euro). Polecany jest do pracy w uprawach pod osłonami oraz w produkcji ekologicznej. Robot można wyposażyć w szereg narzędzi pielących, a także doczepiać do niego wózki.

Koszt robota w zależności od modelu to 21000-25000 euro.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zobacz także film – robot OZ w trakcie pracy


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl