yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
Aktualności8 groszy za kilogram cebuli… Producenci strajkują

8 groszy za kilogram cebuli… Producenci strajkują

W ostatnich miesiącach jesteśmy zalewani informacjami o rekordowych cenach cebuli. Stawki nieustannie wzrastają i często osiągają historyczne wartości w wielu krajach na całym świecie. Ciężko więc sobie wyobrazić, uwzględniając wyżej wspomnianą kwestię, cenę warzywa na poziomie 8 groszy za kilogram. Ostatnie wydarzenia pokazały, że jest to jednak możliwe…

Cebula to niewątpliwie towar deficytowy w wielu krajach. Niedobór warzywa stał się na tyle odczuwalny, że wynagrodzenie dla producentów osiąga rekordowe, historyczne wartości. Nierzadko spotykanym zjawiskiem są nawet płatności cebulą lub przekazywanie jej w ramach prezentu. Sytuacja stale się pogłębia, natomiast producenci często wstrzymują się ze sprzedażą, gdyż liczą na uzyskanie jeszcze bardziej satysfakcjonujących stawek.

Wydawać by się więc mogło, że problem niskich cen cebuli odszedł w siną dal i szybko nie powróci. Czy oby na pewno? W ostatnim dniu minionego miesiąca indyjscy rolnicy wszczęli masowe protesty i strajki. Jak się okazuje, powodem owego zjawiska był gwałtowny spadek hurtowych cen cebuli. Stawki w najbardziej newralgicznym momencie obniżyły się do 0,02 USD/kg (0,08 zł/kg), natomiast maksymalnym pułapem osiągalnym przez producentów było z kolei 0,10 USD/kg (0,44 zł/kg). Czym był spowodowany tak nagły spadek cen?

Kluczowe w owej kwestii okazały się warunki pogodowe, mianowicie gwałtowny wzrost temperatury. Ciepłe dni, charakteryzujące się dużym dostępem do światła, przyspieszyły dojrzewanie upraw cebuli, która w niedługim czasie trafiła na rynek. Wówczas pojawił się problem, gdyż na owym rynku występowała cebula z poprzedniego rzutu. Producenci nie mieli jednak innego wyjścia, gdyż panujące w Indiach upały dość znacząco wpłynęły na jakość warzywa. Brak możliwości jego przechowania zmusiła ich do zalania rynku.

W dobie wysokich cen cebuli niemal na całym świecie opisana sytuacja jest dość niecodzienna, natomiast indyjscy rolnicy z pewnością odczuli ją w dość znaczącym stopniu. Nie jest tajemnicą, że cena na poziomie 0,02 czy nawet 0,10 USD/kg wiąże się ze stratami… Poza kosztami produkcji, które na przestrzeni lat wzrosły również w Indiach, należy doliczyć bowiem koszty transportu i inne opłaty, co finalnie pozbawia tamtejszych producentów jakiegokolwiek zwrotu nakładów. Nie wspominając o zysku…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com / timesofindia.indiatimes.com

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl