yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościAktualne ceny oraz sytuacja na rynku warzyw kapustnych

Aktualne ceny oraz sytuacja na rynku warzyw kapustnych [02.03.2023]

Sytuacja na rynku warzyw kapustnych pozostaje dość niecodzienna. O ile w przypadku kapusty czerwonej oraz pekińskiej producenci odnotowali pewne wzrosty, tak w przypadku kapusty białej stawki wciąż okazują się niskie…

Na rynku hurtowym w Broniszach producenci, którzy oferują kapustę białą, oczekują zmian cenowych już od dość długiego okresu. Cena ta pozostaje jednak na niezmiennym poziomie. Co gorsza, wraz z biegiem czasu wierzchnie warstwy warzywa musiały zostać usunięte, a to znalazło z kolei odzwierciedlenie w niższych stawkach. Na ten moment kształtują się one w przedziale 0,70-1,20 zł za kilogram. Niższy pułap tyczy się obranej kapusty, a najczęściej spotykaną ceną w pozostałych przypadkach jest 1,00 zł za kilogram.

Nawiązując do jednego z poprzednich artykułów, sytuacja może ulec zmianie w nadchodzącym okresie. Zapasy kapusty białej na ukraińskim rynku są bowiem coraz niższe, natomiast cena wzrasta. Warto jednak zaznaczyć, że to tylko spekulacje i to czas pokaże, czy odbiorcy z Ukrainy rzeczywiście skierują się w stronę polskiego produktu.

Gdzie szukać przyczyn niekorzystnej sytuacji na rynku kapusty białej? Omawiając ową kwestię należy zaznaczyć, że kapusta biała nie jest produktem typowo marketowym. Wielu konsumentów decyduje się co najwyżej na ćwiartkę warzywa. Właściciele warzywniaków, którzy są znaczącą grupą odbiorców na rynkach hurtowych, obawiają się z tego względu zakupu nawet małej ilości produktu. Klienci coraz częściej kierują się niestety w stronę gotowych wyrobów i zarazem coraz rzadziej decydują się na przygotowanie ich samemu.

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku kapusty pekińskiej. Co prawda ostatnie miesiące również nie wyglądały zbyt dobrze, gdyż cena przedstawiała się w przedziale 1,80-2,00 zł za kilogram, jednak warunki w ostatnim czasie uległy zmianom. W sprzedaży hurtowej stawki oscylują aktualnie na poziomie 2,50-2,80 zł za kilogram, natomiast w sprzedaży detalicznej osiągają pułap 3,00 zł za kilogram. Warto zaznaczyć, że kapusta pekińska w oczach konsumentów jest na ten moment nieco bardziej atrakcyjna. Często wykorzystuje się ją do różnorakich surówek czy dań, a jej rozmiar jest „kompaktowy”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Sytuacja kapusty białej może wydać się jeszcze bardziej zdumiewająca, gdy porównamy jej ceny do stawek, które otrzymują producenci za kapustę czerwoną. Kształtują się one aktualnie na poziomie 3,00 zł za kilogram. Zjawisko jest niestety potwierdzeniem kwestii malejącego popytu na kapustę białą, co przy aktualnych warunkach związanych z kosztami produkcji, pozyskaniem pracowników, zmianami klimatu, a także rosnącą presją ze strony szkodników i chorób, niewątpliwie wpłynie na dalsze decyzje producentów…

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl