yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościAktualne ceny warzyw w hurcie. Sezon zbiorów negatywnie wpływa na sytuację rolników...

Aktualne ceny warzyw w hurcie. Sezon zbiorów negatywnie wpływa na sytuację rolników [04.10.2023]

Sytuacja na rynku w Broniszach na początku października nie jest łatwa dla rolników. Podaż rośnie, natomiast ceny warzyw spadają. Ile aktualnie wynoszą?

Podaż rośnie. Ceny warzyw spadają

– Obserwujemy bardzo intensywny efekt sezonowości – wysoka podaż krajowych warzyw i niskie ceny. Hurtownicy i duzi producenci narzekają na rosnąca podaż, którą wywołują drobni producenci niedysponujący profesjonalnymi magazynami, gdzie mogliby przechować swoje zbiory do wczesnej wiosny. Szacują, że nawet 80% rolników ma z tym problem – przekazuje Maciej Kmera.

Jak informuje specjalista monitorujący sytuację na rynku w Broniszach, efektem tego jest jesienna nadpodaż i niskie ceny na warzywa gruntowe. Taki stan rzeczy będzie trwał do grudnia. Rolnicy z niepokojem obserwują przedłużające się suche lato. Twarda gleba bardzo utrudnia zbiory okopowych. Plantatorzy marchwi muszą ją deszczować, co było o tej porze nie do pomyślenia kilka lat temu.

Aktualne ceny warzyw na rynku w Broniszach

Zbiory warzyw idą pełną parą. Tak jak wspominaliśmy, efektem tego jest rosnąca podaż i spadek cen. Na jakim poziomie utrzymują się one na ten moment? Poniżej zamieszczamy informacje tyczące się sytuacji wybranych warzyw w 40 tygodniu 2023 roku, które sporządzili specjaliści Rynku Hurtowego Bronisze.

– Rośnie podaż warzyw kapustnych. Szczególnie kapusta pekińska i kalafiory zaliczają spore spadki cenowe nawet do 2,50 zł za kg/szt. Idąc dalej, powoli rośnie również podaż cebuli białej, a ceny kształtują się już na poziomie około 1,66-1,86 zł/kg. Stabilny rynek tyczy się z kolei pomidorów spod osłon. Tutaj ceny utrzymują się w przedziale około 5,00-6,00 zł/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Pogoda sprzyja dojrzewaniu pomidorów gruntowych – wysoka jakość i smakowitość. Ceny są uzależnione od kalibru i ewentualnych wad skórki. Wynoszą od 1,20 do 2,50 zł/kg. Spada podaż papryki, a ceny już od 6,50 zł/kg. Warto również zwrócić uwagę na krajowe ziemniaki, gdzie występują duże różnice cenowe. Od 2,2 zł/kg do 1,2 zł/kg. Liczy się odmiana i poziom zaufania do producenta – jakość sortowania i kondycja zdrowotna bulw – opisują sytuację specjaliści z Rynku Hurtowego Bronisze.

Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl