yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBiałoruś deklaruje samowystarczalność w zaopatrzeniu w warzywa i owoce

Białoruś deklaruje samowystarczalność w zaopatrzeniu w warzywa i owoce

Produkcja warzyw na Białorusi w pełni zaspokaja potrzeby rynku krajowego, powiedział na konferencji prasowej 8 września w Biełcie szef wydziału handlu i żywienia zbiorowego Ministerstwa Regulacji i Handlu Antymonopolowego (MART) Michaił Żigalo.

„Chciałbym powiedzieć, że produkcja warzyw w pełni zaspokaja potrzeby krajowego rynku konsumenckiego”- powiedział Michaił Żigalo.

Świeże owoce i warzywa są sprzedawane czterema głównymi kanałami. Są to sieci handlowe, rynki rolnicze i mieszane, targi i specjalnie wyznaczone tereny, fundusze stabilizacyjne. „Planowane jest przechowywanie 26 900 t ziemniaków, 35 700 t warzyw i 8 000 t jabłek w ramach funduszu stabilizacyjnego na bieżący okres poza sezonem. To są wstępne ilości. Można je dalej dostosowywać ”- powiedział Michaił Zhigalo.

Według zastępcy naczelnika głównego departamentu produkcji roślinnej Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Tatiany Karbanowicz, w okresie pozasezonowym 2020/2021 następuje znaczący spadek ilości zapasów w porównaniu z poprzednim rokiem. „Większość produktów pochodzi obecnie bezpośrednio od rolników, organizacji rolniczych. Wielokrotnie omawiano kwestię zarządzania funduszami stabilizacyjnymi. Ministerstwo złożyło propozycję zakupu produktów od producentów rolnych na okres poza sezonem. Organizacje rolnicze mają wiele problemów z przechowywaniem, w szczególności z jego kosztami. Konieczne jest wypracowanie wspólnego rozwiązania, które będzie korzystne dla wszystkich – podkreśliła.

Na początku sierpnia zatwierdzono plan działania mający na celu zapewnienie ludności świeże owoce i warzywa ze zbiorów 2020 roku. Plan przewiduje priorytetowe dostawy produktów na rynek krajowy, organizację targów rolniczych, rozbudowę miejsc sprzedaży, powołanie grup roboczych monitorujących stan magazynów warzyw. Plan przewiduje również działania kontrolne i analityczne w sklepach detalicznych. „Wierzymy, że realizacja tego planu pomoże zwiększyć sprzedaż wysokiej jakości białoruskich produktów po rozsądnych cenach na rynku konsumenckim” – dodał Michaił Żigalo.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W 2019 roku powołano międzyresortową grupę roboczą, której zadaniem jest kontrola nasycenia rynku produktami spożywczymi, w tym sezonowymi.  Jej działania będą koncentrować się na kwestiach zaopatrzenia w przetwory owocowo-warzywne.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl