yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCebula z Uzbekistanu niebawem trafi na polski rynek warzyw…

Cebula z Uzbekistanu niebawem trafi na polski rynek warzyw…

Niektórzy spośród polskich producentów cebuli dość długo wstrzymywali się ze sprzedażą, gdyż liczyli na dalszy wzrost cen. To może być jednak ostatni moment na uzyskanie lepszej ceny. Na polskim rynku pojawia się bowiem coraz więcej produktu z nietypowych kierunków, do których w najbliższym czasie najprawdopodobniej dołączy Uzbekistan. Kraj ten zniósł ograniczenia, a pierwsze wnioski o transport warzywa pojawiły się właśnie z Polski…

Jak informuje serwis EastFruit, ministerstwo rolnictwa w Uzbekistanie zniosło dotychczas obowiązujące ograniczenia, które tyczyły się eksportu cebuli. Zdarzenie miało miejsce 18 marca. Wnioski o wysyłkę tamtejszej cebuli na rynki zagraniczne zaczęły pojawiać się zaledwie kilka godzin po fakcie.

Co w tym wszystkim najważniejsze… W centrach logistycznych pierwsze zgłoszenia i zarazem prośby o transport cebuli pochodziły z Polski. Innym krajem, który wyraził chęć importu cebuli z tamtejszych stron była Mołdawia. Różnica polega jednak na tym, że wnioski ze strony naszego kraju są dość aktywne, a w przypadku Mołdawii są to pojedyncze zgłoszenia.

Warto podkreślić, że napływ cebuli z Uzbekistanu będzie dla polskich producentów niezwykle istotny. Niestety… Nie mówimy tutaj o korzyściach. Na przestrzeni ostatniego miesiąca ceny hurtowe tamtejszego produktu spadały. W dniu 17 marca oscylowały na poziomie 0,53 USD za kilogram, co przy aktualnym kursie daje nam 2,28 zł za kilogram.

Sytuacja na polskim rynku jest niestety dość napięta. Wprawdzie ceny utrzymują się na wyższym poziomie, jednak na rynku zaczął pojawiać się produkt z Egiptu. Nieustannie towarzyszy nam również warzywo z Holandii. Sęk w tym, że cena cebuli z owych kierunków oscyluje na zbliżonym lub wyższym poziomie w porównaniu do produktu krajowego. Import z Uzbekistanu, który najprawdopodobniej będzie kosztował mniej aniżeli powyższe pozycje, przyczyni się więc do powstania trendu spadkowego.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Niewykluczone jest, że część cebuli z Uzbekistanu zostanie przekierowana na Ukrainę. Ceny produktu na rynku naszych wschodnich sąsiadów są dość wysokie, przez co cały proces może wydawać się opłacalny w oczach importerów. Tak czy inaczej, jeśli nawet Polska nie zostanie rynkiem docelowym warzywa z Uzbekistanu to i tak będzie pełnić rolę pośrednika. Tym samym, na rynku pojawi się nowy konkurent.

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl