yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCena kapusty białej na Ukrainie wzrasta. Czy to samo tyczy się Polski?

Cena kapusty białej na Ukrainie wzrasta. Czy to samo tyczy się Polski?

W ostatnim czasie zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce panował zastój na rynku kapusty białej. Popyt okazywał się niewystarczający, co znajdywało odzwierciedlenie również w cenach. Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać. Na ten moment tyczy się to niestety tylko jednego z wymienionych rynków…

Jak informuje serwis EastFruit, zastój na ukraińskim rynku kapusty białej utrzymywał się przez ponad dwa miesiące. Sytuacja jest niestety dobrze znana także polskim producentom. W minionym okresie cena oraz popyt pozostawały bowiem na niezmiennym, niskim poziomie. Co gorsza, na ten moment wciąż nie odnotowano w tym zakresie jakichkolwiek zmian. Zupełnie inaczej wygląda to na Ukrainie…

O czym mowa? Na ukraińskim rynku warzyw zaobserwowano w bieżącym tygodniu gwałtowny wzrost cen. Stawki za kapustę białą oscylują średnio na dwukrotnie wyższym poziomie niż w ubiegłym tygodniu. Co więcej, zjawisko najprawdopodobniej nie ulegnie negatywnym zmianom, gdyż zapasy warzywa w tamtejszych regionach są na wyczerpaniu.

Na ten moment ukraińscy producenci uzyskują wynagrodzenie na poziomie 12-18 UAH za kilogram, czyli 1,44-2,16 zł za kilogram. Warto zaznaczyć, że ograniczona podaż wynikająca z niekorzystnych warunków pogodowych w sezonie oraz zwiększony popyt na warzywo ze strony hurtowników najprawdopodobniej pozwolą na dalszy wzrost cen.

W ramach porównania, producenci na polskim rynku warzyw otrzymują za kapustę białą stawki na poziomie 1,00 zł za kilogram. Jednocześnie popyt na produkt jest niestety bardzo niski. Tak więc, wzrost cen oraz rosnący popyt na Ukrainie to pozytywne czynniki, które mogą przełożyć się na wzrost zainteresowania wśród tamtejszych odbiorców.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Takowe zjawisko mogliśmy zaobserwować już w przypadku cebuli oraz marchwi. Mamy nadzieję, że kapusta dołączy do owego grona, co pozwoli polskim producentom uzyskać nieco wyższe wynagrodzenie, które wspomoże ich w kontekście aktualnych warunków.

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl