yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCena krajowej kapusty wreszcie wzrasta

Cena krajowej kapusty wreszcie wzrasta [17.04.2023]

Po wielu tygodniach, a nawet miesiącach, cena krajowej kapusty w końcu się zmieniła. Krajowi producenci, na wzgląd spadającej podaży, zdecydowali się bowiem zwiększyć stawki. Jak więc kształtują się aktualne ceny kapusty? 

Ostatnie miesiące, o czym już niejednokrotnie wspominaliśmy, okazały się szczególnie trudne dla producentów kapusty. Stawki przez dość czas pozostawały na niezmiennym poziomie cenowym. Warto natomiast pamiętać, że koszty produkcji wzrosły do niespotykanych wcześniej wartości. Niezmienne ceny stanowiły więc dla producentów niemały problem. Tylko momentami notowano pewne wzrosty, niemniej… W niedługim odstępie stawki ponownie wracały na ten sam niski pułap.

Dziś odnotowano jednak znaczący wzrost na rynku kapusty i co ważne, wynika to w dużej mierze ze zmniejszającej się wraz z biegiem czasu podaży. Nierzadko towarzyszy temu także zwiększający się popyt, jednak w tym przypadku pozostaje on na niezmiennym poziomie, a kluczowa okazuje się właśnie niższa ilość warzywa. Czynnik ten pozwolił producentom na uzyskanie wyższej ceny. Na ten moment rolnicy oferujący kapustę białą na rynku hurtowym w Broniszach są w stanie uzyskać 1,80-1,90 zł za kilogram, czyli o 0,60 zł więcej.

Warto ponadto wspomnieć o zjawisku, które jest dodatkowym potwierdzeniem spadającej podaży białej kapusty w Polsce. Owym zjawiskiem jest oczywiście import warzywa z zagranicy. Konkurent najprawdopodobniej sprowadzany jest od naszych zachodnich sąsiadów, mianowicie z Niemiec. Stawki notowane u importerów oscylują aktualnie na dość zbliżonym poziomie. Zagraniczna kapusta kosztuje bowiem około 2,00 zł za kilogram.

Adekwatne zjawisko obserwowane jest w przypadku kapusty czerwonej. Obecnie producenci mogą oczekiwać stawek wyższych o 0,20 zł za kilogram. Wprawdzie wzrost nie jest tutaj aż tak znaczący, jednak mówiąc o kapuście czerwonej należy mieć na względzie, że uprzednio notowane podwyżki zdołały się utrzymać, czego nie możemy powiedzieć o kapuście białej. Aktualne ceny warzywa oscylują na poziomie 3,80-4,00 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl