yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny fasolki szparagowej 2024. Sytuacja stabilna, ale czy tak pozostanie?

Ceny fasolki szparagowej 2024. Sytuacja stabilna, ale czy tak pozostanie? [15.05.2024]

Aktualne na dzień 15.05.2024 ceny fasolki szparagowej utrzymują się na wysokim, stabilnym poziomie. Tylko czy tak pozostanie? Producenci nie mają dobrych wspomnień z 2023 roku. Sprawdziliśmy, jakie są ceny fasolki szparagowej na rynkach hurtowych w dniu 15.05.2024.

Tragiczna sytuacja w 2023 roku. Co działo się na rynku?

W ramach przypomnienia, sezon 2023 rozpoczął się dobrze. Ceny fasolki szparagowej na wielu rynkach oscylowały na poziomie 50,00-60,00 zł/kg. Na Broniszach pierwsze dostawy pojawiły się 4 maja. Sytuacja zaczęła się jednak bardzo szybko zmieniać, a już 1 czerwca 2023 roku ceny wynosiły 30,00 zł/kg. Spoglądając oczami konsumentów, można pokusić się o stwierdzenie, że to wciąż bardzo wysokie stawki. Niemniej, koszty uprawy fasolki szparagowej są dość wysokie, a na początku sezonu producenci starają się je pokryć.

Warto ponadto zauważyć, że spadki w pierwszym tygodniu czerwca 2023 roku były początkiem problemów producentów. Niedługo później, a konkretnie 6 czerwca, nastąpiło załamanie, a ceny spadły do 12,00-14,00 zł/kg. Na tym się jednak nie skończyło. Niektórzy rolnicy byli zmuszeni do oddawania towaru po 10,00 zł/kg. W tak wczesnym terminie wiążę się to ze stratami. Nikt nie spodziewał się tak dramatycznej sytuacji. Nawiązując więc do artykułów dotyczących “przerażających cen fasolki szparagowej”, które zaczęły się pojawiać na początku sezonu 2024, warto spojrzeć na sytuację z perspektywy producenta, który podjął ryzyko produkcji we wczesnym terminie i stara się pokryć poniesione koszty.

Jakie są ceny fasolki szparagowej w 2024 roku?

Sezon w 2024 roku rozpoczął się dość wcześnie, a pierwsze dostawy pojawiły się na rynku w Broniszach już 15 kwietnia. Wówczas ceny przedstawiały się na poziomie 60,00 zł/kg. Producenci zaryzykowali, ponieśli wysokie koszty produkcji, więc jest to uzasadnione. W pierwszych dniach podaż była jednak bardzo ograniczona. Wraz z biegiem dni ilość towaru wzrastała, co oczywiście wiązało się z obniżkami. Na jakim poziomie oscylują ceny?

Aktualne na dzień 15.05.2024 ceny fasolki szparagowej zamykają się w przedziale 35,00-40,00 zł/kg. Tyczy się to zarówno rynku hurtowego w Broniszach, Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu, jak i krakowskiej giełdy Rybitwy. Na Zjazdowej w Łodzi ceny są w teorii ciut wyższe, ale zdaniem producentów nie zawsze takie pozostają. Spadek na przestrzeni miesiąca jest więc dość zauważalny, co wynika rzecz jasna ze wzrostu podaży. W nadchodzących tygodniach obniżki będą najprawdopodobniej częstym zjawiskiem. Producenci liczą jednak, że w aktualnym sezonie nie będą zmuszeni apelować o pomoc, co miało miejsce w 2023 roku, a stawki ustabilizują się na rozsądnym poziomie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl