yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny kapusty na Ukrainie nieustannie rosną

Ceny kapusty na Ukrainie nieustannie rosną

Cena ubiegłorocznej kapusty białej na ukraińskim rynku po raz kolejny wzrosła. Wynika to rzecz jasna z drastycznie spadającej podaży warzywa ze zbiorów z 2022 roku, a także niewystarczającej jego ilości z nowych upraw.

Cena kapusty białej na Ukrainie, jak podaje serwis EastFruit, wzrasta już drugi tydzień z rzędu. Wynika to oczywiście, tak jak przy poprzednich wzrostach, ze zmniejszającej się podaży warzywa na rynku. Zapasy produktu z ubiegłorocznych zbiorów stale się zmniejszają, natomiast popyt pozostaje na niezmiennie wysokim poziomie.

Warto także zaznaczyć, że nowy sezon dopiero się rozpoczyna i na rynku nie ma jeszcze wystarczającej ilości kapusty z tegorocznych upraw, której obecność mogłaby wpłynąć na zahamowanie wzrostu stawek. Z tego też powodu producenci mogą cieszyć się wyższym wynagrodzeniem. Sytuacja ulegnie zmianie dopiero, gdy bieżący sezon nabierze tempa.

Jakiego wynagrodzenia mogą spodziewać się ukraińscy producenci? Na ten moment producenci kapusty białej na Ukrainie mogą spodziewać się cen rzędu 25-30 UAH za kilogram. Stawki kształtują się więc, uwzględniając aktualny kurs, na poziomie 2,75-3,30 zł za kilogram. Względem poprzedniego tygodnia są o 22% wyższe.

W ramach porównania, producenci kapusty białej w Polsce niestety osiągają zdecydowanie niższe ceny. Ich wynagrodzenie oscyluje bowiem na poziomie 1,30-1,50 zł za kilogram. Wprawdzie bywały momenty, w których stawki okazywały się nieco wyższe, jednak owych wzrostów nie udało się utrzymać. Popyt pozostaje niski.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wracając do rynku na Ukrainie… Wielu producentów sprzedało już swoje zapasy. Tym samym, cena kapusty białej w tamtejszych regionach najprawdopodobniej wzrośnie w jeszcze większym stopniu. Podaż jest bowiem bardzo niska, natomiast popyt pozostaje wysoki. Zdaniem producentów znajdzie to przełożenie właśnie w cenach.

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl