• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny nawozów spadły, ale czy wystarczająco?

Ceny nawozów spadły, ale czy wystarczająco?

W ostatnim tygodniu nastąpiły wyczekiwane spadki cen zarówno nawozów azotowych, jak i NPK. Pozostaje pytanie… Czy te spadki są jednak wystarczające?

Wiele aktualnie mówi się o nawozach, głównie za sprawą ich cen. W ubiegłym roku byliśmy zalewani informacjami, że są one uzależnione od panujących na dany moment uwarunkowań rynkowych. W przypadku nawozów azotowych kluczowym czynnikiem miała być cena gazu. Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie wzrosła ona do rekordowych wartości. Z czasem jednak notowania ustabilizowały się, ale koszt surowca wykorzystywanego w rolnictwie nie powrócił do stanu sprzed wojny…

Producenci są poirytowani obecną sytuacją, gdyż w sąsiadujących krajach sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. O czym mowa? W wielu miejscach europejskiej wspólnoty cena gazu, czyli głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji, okazuje się wyższa aniżeli w Polsce. Wydawać by się mogło, że z tego względu także koszt nawozu będzie wyższy, niemniej… Stawki, z którymi muszą liczyć się tamtejsi rolnicy, pozostają na zdecydowanie niższym poziomie. Nawet po ostatnich „znaczących” obniżkach w Polsce.

W dniu 13 marca, czyli w okresie poprzedzającym wprowadzone obniżki, LIR sprzeciwiła się tak znaczącym różnicom cenowym. Izba zwróciła uwagę, że koszt nawozu w Niemczech wynosi zwykle tysiąc, a często nawet ponad tysiąc złotych mniej aniżeli w Polsce. Kluczowa okazuje się tutaj wspominana cena gazu, która w Niemczech osiągała we wskazanym okresie 0,33 gr/kWh, natomiast w Polsce 0,24 gr/kWh. Skąd więc tak znacząca różnica w cenach, skoro koszt gazu to około 80% ceny nawozów azotowych?

Wprawdzie wspominane obniżki, które miały miejsce 17 marca, nieco zniwelowały owe różnice w cenach, jednak wciąż wydaje się to niesprawiedliwe, że płacimy więcej od naszych zachodnich sąsiadów. Stawia to polskich producentów w niekorzystnej sytuacji, gdyż napływające z zagranicy warzywa czy owoce będą tańsze aniżeli te wyprodukowane w kraju. Przełoży się to na spadek opłacalności produkcji, a także pogłębienie problemów finansowych gospodarstw, które już aktualnie zmagają się z wieloma przeciwnościami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto także zastanowić się z czego wynikają ubiegłotygodniowe zmiany cenników… Spółka podaje, że jest to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania rynkowe i dostosowanie cen produktów do bieżącej sytuacji na rynku surowcowym. Wielu producentów wskazuje jednak, że jest to efektem obaw wynikających z napływu coraz większych ilości importowanego nawozu, którego ceny były znacząco niższe aniżeli krajowego. Koszt gazu obniżył się bowiem już znacznie wcześniej. Wielu z nich zaznacza ponadto, że wprowadzone obniżki wciąż nie są adekwatne do aktualnej sytuacji…

A Wy co o tym sądzicie?

Źródło: LIR / grupaazoty.com


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl