Ceny ogórków szklarniowych spadają… Na rynku pojawia się ogórek gruntowy [08.03.2023]

W ostatnim czasie na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach cena ogórków szklarniowych, niemal ze wszystkich stron, kieruje się w dół. Nowością wśród ofert jest krajowy ogórek brodawkowy “kolka”. Jak przedstawiają się aktualne ceny w powyższych przypadkach?

Zimowa aura, panująca w ostatnich dniach w Polsce, znajduje odzwierciedlenie w uprawie ogórków. Etap dojrzewania, podobnie jak w przypadku pomidorów, okazuje się zaburzony. Zdarza się, że warzywo nie dorasta do odpowiedniego rozmiaru, a to skutkuje niestety niższymi cenami.

Jak przedstawiają się one aktualnie? Na ten moment ceny krajowego ogórka szklarniowego w typie midi, których mogą oczekiwać producenci, kształtują się na poziomie 9,00-11,00 zł za kilogram. Oznacza to dość znaczący spadek w porównaniu do ostatnich dni lutego, kiedy stawki oscylowały na pułapie 18,00-20,00 zł za kilogram.

Warto także zauważyć, że wśród ofert na rynku napotkamy dość szeroko pojętą konkurencję. W ramach przykładu… Ogórek szklarniowy z Ukrainy jest aktualnie w nieco lepszej sytuacji niż produkt polski. Bardziej sprzyjające warunki pogodowe skutkują bowiem cenami dochodzącymi do 14,00 zł za kilogram. Import z Grecji wiąże się natomiast ze stawkami rzędu 10,00 zł za kilogram.

Przechodząc do krajowej “kolki”… Polskie warzywo pojawiło się na rynku w Broniszach w ostatnich dniach. Cena wejścia okazała się niestety niższa niż ta, której oczekiwali producenci. Na ten moment kształtuje się w przedziale 22,00-24,00 zł za kilogram.

Niestety i w tym przypadku należy liczyć się z importem. Co gorsza, importem z Rosji, który stanowi dość silną konkurencję. Stawki oscylują tutaj na pułapie 20,00-22,00 zł za kilogram. Obecność warzywa z zagranicy uniemożliwiła krajowym producentom zwiększenie stawek na starcie.

Warto tutaj zaznaczyć, że to dopiero początek handlu ogórkiem gruntowym. Sytuacja jest więc niestabilna. Kluczowe okażą się najbliższe dni, w których przedstawiona cena może ulec korekcie.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Protesty rolników przeciwko CPK
  2. Wysokie ceny węgla
  3. Import ogórków z Rosji

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności