yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCo dalej z importem produktów rolnych z Ukrainy? Telus stanie po stronie...

Co dalej z importem produktów rolnych z Ukrainy? Telus stanie po stronie rolników?

Minister Robert Telus uczestniczy dziś w posiedzeniu nieformalnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej, które odbywa się w hiszpańskiej Cordobie. Przed plenarnymi obradami odbyło się spotkanie pięciu ministrów tzw. krajów przyfrontowych: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Rozmowy piątki

– Rozmawialiśmy o tym, że musimy wspólnie walczyć o interes rolników w naszych krajach, a także rolników w całej Unii Europejskiej – poinformował polski minister, podsumowując rozmowy w gronie państw przyfrontowej piątki.

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy

Minister Robert Telus zwrócił uwagę, że poszukiwanie rozwiązań leży w interesie całej wspólnoty. Dlatego kraje przyfrontowe popierają tranzyt produktów rolnych z Ukrainy, zwłaszcza poza granice Unii Europejskiej.

– Nadal wspieramy tranzyt i jesteśmy za tym, żeby tranzyt zbóż z Ukrainy był wspierany finansowo przez UE – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Elastyczna lista produktów

Minister Telus poinformował, że jednym z punktów stanowiska państw przyfrontowej piątki jest elastyczna lista produktów objętych zakazem importu z Ukrainy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– My postulujemy np., żeby znalazły się na niej maliny czy miód – dodał minister.

Rozmowy polsko-francuskie

Podczas nieformalnej Rady Ministrów w Cordobie minister Robert Telus prowadzi także liczne rozmowy dwustronne.

– Odbyłem dobre spotkanie z ministrem ds. rolnictwa Francji. Byliśmy zgodni, że potrzebne są narzędzia na przyszłość i że Unia Europejska stoi przed egzaminem z solidarności europejskiej – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Ocena dotychczasowych rozmów

– Gdy rozmawiam z europejskimi ministrami rolnictwa, odnoszę wrażenie, że rozumieją oni problem i potrzebę przedłużenia zakazu importu do krajów przyfrontowych produktów z Ukrainy. Zdają sobie sprawę, że Putin prowadzi grę żywnością. Jednak decyzja należy do Przewodniczącej Komisji Europejskiej – zwrócił uwagę minister Robert Telus.

– Musimy pokazać mądrość i rozsądek. Liczymy jednak na to, że decyzja o przedłużeniu środków ochronnych po 15 września będzie merytoryczna, a nie polityczna – dodał.

Szef polskiego resortu rolnictwa zapewnił, że my podejmiemy decyzję zgodną z interesami rolników. – Nie pozwolimy na import zboża z Ukrainy do Polski – zapewnił.

Co sądzicie o słowach Roberta Telusa?

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl