yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCo dzieje się z warzywami eksportowanymi na wschód? Towar trafia na wysypiska

Co dzieje się z warzywami eksportowanymi na wschód? Towar trafia na wysypiska

Warzywa ze wschodu zalewają Polskę od długich miesięcy. Nic w tej kwestii się nie zmieniło. A co dzieje się z warzywami, które są eksportowane na wschód? Każdy kilogram jest niszczony bez najmniejszych skrupułów. 

Warzywa z Rosji to ostatnio bardzo częsty widok na polskim rynku. Towar z tamtejszych stron napływa w dużych ilościach od wielu miesięcy. Nierzadko kraj pochodzenia jest ukrywany czy nawet fałszowany. W ramach przypomnienia, import warzyw z Rosji w 2023 roku wyniósł 38,74 tys. ton. To zatrważająco wysoka liczba. Sprowadzany towar jest tańszy i niekorzystnie wpływa na sytuację polskich producentów. Najwięcej napływa cebuli, ogórków, a nawet marchwi. Apele nie pomogły i nic w tej kwestii się nie zmienia.

Co dzieje się z warzywami wysyłanymi do Rosji?

Import w Rosji nie jest akceptowany. Owoce i warzywa z krajów Unii Europejskiej, które w 2014 roku zostały objęte sankcjami, pozostają na czarnej liście. W ostatnim czasie skonfiskowano kilka ton towaru, który usiłowano wprowadzić na rosyjski rynek. Co się z nim stanie? Owoce i warzywa trafią na wysypisko, gdzie zniszczy je buldożer. W tym przypadku będą to jagody, papryka, pomidory, ale także wiele innych produktów. Skąd pochodził towar? Produkty zostały wysłane z Belgii, Hiszpanii, Holandii, Portugalii i Włoch.

Dlaczego to takie istotne? Tak jak wspominaliśmy, towar z Rosji zalewa Polskę. Lokalni producenci często nie są w stanie konkurować z tańszym towarem. Zdarzają się ponadto sytuacje, w których etykieta z widocznym krajem pochodzenia jest zrywana z kartonu. Towar nierzadko jest także przepakowywany i oferowany jako produkt polski. Temat został wprawdzie poruszony na nieco szerszą skalę, ale finalnie nic z tego nie wynikło.

Sąsiadujące z Polską kraje już kilkukrotnie oskarżały lokalnych handlowców o fałszowanie kraju pochodzenia i sprzedaż rosyjskiego towaru pod polską marką. Czy tego właśnie nam potrzeba? Odpowiedź nasuwa się sama. Niemniej, temat ucichł. W tym wszystkim najbardziej bulwersujący pozostaje jednak fakt, że Rosja nie dopuszcza, aby importerzy sprowadzali jakiekolwiek owoce czy warzywa z krajów Unii Europejskiej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl