yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCoraz tańsze ziemniaki

Coraz tańsze ziemniaki

We wrześniu ceny skupu ziemniaków obniżyły się o blisko 20%, w stosunku do danych z sierpnia. Tymczasem na krajowych rynkach hurtowych, ziemniaki w zasadzie od miesiąca trzymają taką samą cenę.

Zdaniem analityków PKO BP ceny ziemniaków notują wyraźne spadki w wyniku zdecydowanie wyższych zbiorów w Polsce.

Zbiory ziemniaków w Polsce
Zbiory tych warzyw w Polsce mogą się ukształtować na poziomie 8,9mln t (wzrost aż o 38% r/r), ale też wyższym o 7,3% w stosunku do średniej w latach 2016-2018, głównie za sprawą lepszego plonowania. W wyniku suszy w 2018 r. i 2019 r. zbiory ziemniaków zostały istotnie uszczuplone − spadki odpowiednio o 18,4% r/r i 11,4% r/r. W bieżącym roku jej zasięg był zdecydowanie mniejszy – poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Sytuacja w Europie
W kierunku spadków cen oddziałują także większe zbiory ziemniaków w krajach zachodniej Europy (większa presja importu). Według NEPG (North-Western European Potato Growers) w 2020 produkcja w Belgii, Niemczech, Francji, Niderlandach i Wielkiej Brytanii łącznie może zwiększyć się o 6,7% r/r, przy czym źródłem wzrostów będzie zdecydowanie większa (+15,9% r/r) produkcja ziemniaków we Francji. Pogłębienie spadków cen ziemniaków w Polsce wpływać będzie ujemnie na inflację cen koszyka warzyw, jak też żywności ogółem.

Ceny ziemniaków na krajowych rynkach hurtowych
Jak wynika z najnowszych danych GUS, we wrześniu 2020 r. za ziemniaki w skupie płacono średnio 32,48 zł/dt. W skali miesiąca spadek cen tych warzyw wyniósł 19,6%, a w skali roku – 23%. Niższa była również cena ziemniaków na targowiskach (111,36 zł/dt) zarówno w porównaniu z miesiącem poprzednim (o 9,3%), jak i wrześniem ubiegłego roku (o 50,7%).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ceny ziemniaków na krajowych targowiskach

Na krajowych rynkach hurtowych, ziemniaki w zasadzie od miesiąca trzymają taką samą cenę. Ceny ziemniaków na przykładowych rynkach hurtowych:

  • Bronisze – kilogram Irgi kosztuje 0,33-0,53 zł. Podobnie sytuacja cenowa przedstawiała się miesiąc temu, wówczas za Irgę płacono 0,36-0,52 zł/kg. Ziemniaki Irys obecnie kosztują 0,36-0,50 zł/kg, nieznaczny spadek do cen sprzed miesiąca – 0,40-0,55 zł/kg.
  • Podkarpackie Agrohurt – ziemniaki na tym rynku kosztują 0,6-0,80 zł/kg, tak samo ceny przedstawiały się miesiąc temu.
  • WGRO pod Poznaniem – Za worek 15 kg producenci otrzymują od 8 do 15 zł – o ok. złotówkę mniej niż miesiąc wcześniej.

Źródło informacji: PKO BP, GUS

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl