yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCoraz więcej ziemniaków z importu...

Coraz więcej ziemniaków z importu… [11.04.2023]

W ostatnich tygodniach na rynku ziemniaków niewiele się zmienia. Krajowi producenci mogą spodziewać się bowiem stawki na dość zbliżonym poziomie. Warto jednak odnotować, że wraz z biegiem czasu wśród ofert pojawił się produkt importowany. I nie mówimy tutaj tylko o ziemniakach młodych…

Wielu producentów, uwzględniając wyjątkowo trudną sytuację w rolnictwie, upatrywało szans na poprawę warunków. Na podwarszawskim rynku w Broniszach ostatnie tygodnie, a nawet miesiące, pozostawały jednak niezmienne pod kątem cen uzyskiwanych przy sprzedaży.

W pewnym stopniu z pewnością przyczyniła się do tego obecność produktu importowanego. Mowa o młodych ziemniakach z Egiptu i Cypru. Wprawdzie są to produkty, które zdecydowanie różnią się od polskich ziemniaków z ubiegłego sezonu, jednak zyskują one coraz większą popularność wśród konsumentów. Często widzimy je w sklepikach czy dużych sieciach handlowych.

Mimo, że są to produkty innego typu, ich import wpływa na nieco niższe zainteresowanie krajowym warzywem. Na ten moment ziemniaki z Egiptu kosztują 2,50 zł za kilogram, natomiast importowany produkt z Cypru to stawki rzędu 3,00-3,50 zł za kilogram.

Warto także odnotować, że wśród ofert pojawił się ziemniak z Holandii, który stanowi już bezpośrednią konkurencję dla krajowego warzywa. Uprzednio jego import był nieopłacalny, jednak uczestnicy rynku wskazują, że krajowym producentom coraz ciężej utrzymać najwyższą jakość podczas wydłużającego się okresu przechowywania.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Z tego względu na rynku w Broniszach pojawił się ziemniak z Holandii, który na ten moment kosztuje 20,00-25,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 1,33-1,66 zł za kilogram.

Jak radzą sobie krajowe ziemniaki? Wszystko zależne jest tutaj od zaufania pomiędzy producentem i odbiorcą. Kluczową rolę odgrywa również odmiana. W przypadku tych rzadziej spotykanych, stawki mogą sięgać 20,00 zł za worek, czyli 1,33 zł za kilogram. W pozostałych przypadkach kształtują się na poziomie 15,00 zł za worek. Niekiedy producenci są jednak zmuszeni do sprzedaży w cenie 12,00 zł za worek, co w przeliczeniu na kilogram daje 0,80 zł.

W ramach porównania… Hurtownicy, którzy oferują produkt polski, starają się trzymać ceny rzędu 16,00-18,00 zł za worek, czyli 1,06-1,20 zł za kilogram.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl