yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzy ceny pomidorów wzrosną jeszcze bardziej?

Czy ceny pomidorów wzrosną jeszcze bardziej? [08.03.2023]

Ostatnie dni niestety nie są korzystne pod względem warunków pogodowych. Znajduje to odzwierciedlenie w uprawie pomidorów. Etap dojrzewania znacząco się bowiem wydłużył, a to z kolei wpływa na aktualną podaż warzywa. Czy więc możemy spodziewać się, że cena pomidorów na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach wzbije się na jeszcze wyższy poziom?

Jak to mówią… „W marcu jak w garncu”. Nic bardziej mylnego. Warunki pogodowe na początku miesiąca ponownie zaskoczyły wielu producentów. Występujące opady śniegu oraz ponure i krótkie dni w znaczącym stopniu wpłynęły na uprawę pomidorów. W efekcie tego etap dojrzewania został wydłużony, natomiast na rynku w Broniszach zaczęły pojawiać się pewne braki.

W przypadku, w którym sytuacja się pogłębi i podaż pomidorów będzie spadać, ceny mogą wzbić się na jeszcze wyższy poziom. Niewątpliwie dla krajowych producentów będzie to pozytywnym zjawiskiem, gdyż uprawa wiąże się aktualnie z bardzo wysokimi kosztami, niemniej… W sieci już teraz pojawiają się artykuły o „paragonach grozy”, w których wspomina się również o pomidorach. Wzrost cen na rynku mógłby więc przyczynić się do oburzenia konsumentów. Miejmy jednak nadzieję, że zostanie im przedstawiona także sytuacja producentów, która uzasadnia rekordowe stawki…

Na ten moment ceny pozostają na zbliżonym poziomie. Mianowicie, na rynku hurtowym w Broniszach najczęściej spotykanymi stawkami, uzyskiwanymi przez producentów w ramach wynagrodzenia, okazują się te oscylujące na pułapie 165,00 zł za 6 kilogramowy karton. W przeliczeniu na kilogram daje nam to 27,50 zł. Wśród ofert znajdziemy również importowany produkt, który stanowi konkurencję dla krajowych dostawców, gdyż jego cena przedstawia się na poziomie 9,00-14,00 zł za kilogram. Przedział ten tyczy się warzywa z różnych krajów pochodzenia.

Skoro o imporcie mowa… W ostatnim czasie informowaliśmy o zakazie wprowadzonym przez rząd Turcji, który uniemożliwia tamtejszym eksporterom sprzedaż poza granicę kraju. Aktualnie na rynku w Broniszach warzywo dostępne jest jeszcze w dużych ilościach. Wynika to ze sporządzonych wcześniej zapasów oraz dostarczenia partii, które wysłano przed wprowadzaniem zakazu. W najbliższym czasie podaż importowanych pomidorów z Turcji będzie jednak spadać, co może znaleźć odzwierciedlenie we wzroście cen pozostałych produktów dostępnych na rynku.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl