Czy produkcja szparagów w kolejnych latach będzie miała sens?

Fot. Pixabay

Koszty produkcji szparagów, jak i innych warzyw, wzrosły na bardzo wysoki poziom. Wynagrodzenie często okazuje się natomiast zbyt niskie, by zagwarantować przyszłość gospodarstw. Istotną kwestią pozostają również pracownicy, których jest coraz mniej, a koszt ich zatrudnienia wzrasta.

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, producenci coraz częściej zastanawiają się nad przyszłością swoich gospodarstw. Koszty produkcji wzrosły bowiem do niespotykanego wcześniej poziomu, natomiast uzyskiwane przy sprzedaży ceny nie zawsze odzwierciedlają ten stan rzeczy.

Problem, tak jak wspominaliśmy, występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, spośród których dziś skupimy się na Holandii. Jeden z tamtejszych producentów przewiduje, że jeśli obecne na rynku warunki się utrzymają, sektor będzie miał niezwykle ciężko przetrwać. Sukces może zostać osiągnięty tylko w przypadku, w którym wynagrodzenie dla producenta wzrośnie.

Warto zaznaczyć, że opisywany producent z Holandii sam sprzedaje ponad połowę wyprodukowanych szparagów we własnym markecie, by choć w pewnej części uchronić się przed stratami. Niemniej, reszta towaru trafia do jednego z dystrybutorów warzyw i innych produktów rolnych. Jak zauważa producent, konkurencja w handlu detalicznym jest dość zaciekła i to rolnicy są na tym najbardziej stratni.

Odnosząc się do aktualnego sezonu, warunki pogodowe były dość niekorzystne, przez co produkcja się opóźniła. Zdecydowanie brakuje słońca, a temperatura jest stosunkowo niska. Ceny w Holandii wydają się być jednak stabilne, co tymczasowo zmniejszyło obawy tamtejszych producentów.

W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że sytuacja może ulec drastycznym zmianom, natomiast koszty najprawdopodobniej pozostaną niezmienne. Ponadto, niezwykle istotną kwestią pozostaje zatrudnienie pracowników. Stawki im oferowane wzrastają wraz z biegiem czasu. Sama ich dostępność staje się natomiast coraz większym problemem. Wszystko to sprowadza się do cen oferowanych producentom. Często zbyt niskich cen…

Mimo tego, że w artykule użyliśmy przykładu producenta z Holandii, możemy zaobserwować, że wiele kwestii odnosi się także do sytuacji na rynku w Polsce.

Źródło: nieuweoogst.nl

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Aktualne ceny krajowych pomidorów
  2. Pijany traktorzysta
  3. Problem z importem zboża z Ukrainy
  4. Protest rolników w Hrubieszowie
  5. Import rzodkiewki z Holandii

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności