yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCzy produkcja szparagów w kolejnych latach będzie miała sens?

Czy produkcja szparagów w kolejnych latach będzie miała sens?

Koszty produkcji szparagów, jak i innych warzyw, wzrosły na bardzo wysoki poziom. Wynagrodzenie często okazuje się natomiast zbyt niskie, by zagwarantować przyszłość gospodarstw. Istotną kwestią pozostają również pracownicy, których jest coraz mniej, a koszt ich zatrudnienia wzrasta.

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, producenci coraz częściej zastanawiają się nad przyszłością swoich gospodarstw. Koszty produkcji wzrosły bowiem do niespotykanego wcześniej poziomu, natomiast uzyskiwane przy sprzedaży ceny nie zawsze odzwierciedlają ten stan rzeczy.

Problem, tak jak wspominaliśmy, występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, spośród których dziś skupimy się na Holandii. Jeden z tamtejszych producentów przewiduje, że jeśli obecne na rynku warunki się utrzymają, sektor będzie miał niezwykle ciężko przetrwać. Sukces może zostać osiągnięty tylko w przypadku, w którym wynagrodzenie dla producenta wzrośnie.

Warto zaznaczyć, że opisywany producent z Holandii sam sprzedaje ponad połowę wyprodukowanych szparagów we własnym markecie, by choć w pewnej części uchronić się przed stratami. Niemniej, reszta towaru trafia do jednego z dystrybutorów warzyw i innych produktów rolnych. Jak zauważa producent, konkurencja w handlu detalicznym jest dość zaciekła i to rolnicy są na tym najbardziej stratni.

Odnosząc się do aktualnego sezonu, warunki pogodowe były dość niekorzystne, przez co produkcja się opóźniła. Zdecydowanie brakuje słońca, a temperatura jest stosunkowo niska. Ceny w Holandii wydają się być jednak stabilne, co tymczasowo zmniejszyło obawy tamtejszych producentów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W tym wszystkim należy jednak pamiętać, że sytuacja może ulec drastycznym zmianom, natomiast koszty najprawdopodobniej pozostaną niezmienne. Ponadto, niezwykle istotną kwestią pozostaje zatrudnienie pracowników. Stawki im oferowane wzrastają wraz z biegiem czasu. Sama ich dostępność staje się natomiast coraz większym problemem. Wszystko to sprowadza się do cen oferowanych producentom. Często zbyt niskich cen…

Mimo tego, że w artykule użyliśmy przykładu producenta z Holandii, możemy zaobserwować, że wiele kwestii odnosi się także do sytuacji na rynku w Polsce.

Źródło: nieuweoogst.nl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl