Dziś protest rolników w Hrubieszowie

Protest rolników w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne

Znaczne spadki cen zbóż wywołały protesty rolników. Za tym wszystkim stoi niekontrolowany napływ na nasz rynek zboża z Ukrainy, które miało przejeżdżać tranzytem przez Polskę w drodze do krajów trzecich. A jak się stało, to już wszyscy wiemy. Pogłębia się kryzys zbożowy. Dziś odbędą się kolejne protesty rolników, tym razem w Hrubieszowie.

Dziś o 11:00 rolnicy planują zorganizować dużą demonstrację na granicy w Hrubieszowie. Na miejsce ma przyjechać 500 rolników. Z doniesień wiemy, że nie będzie transparentów z nazwami organizacji, a jedynie polskie flagi. Dlaczego? Wszystko po to, aby zaakcentować  apolityczność protestu. Protestujący rolnicy nie będą jeszcze blokować granicy, do tego może dojść po świętach wielkanocnych. Niestety import zboża z Ukrainy wciąż się nasila. A przecież to był jednej zapisów z 11-punktowego porozumienia.

Kryzys zbożowy w Polsce. Plan rządzących na rozwiązanie problemu

Przypominamy w ubiegłą środę (29.03) wiceminister Henryk Kowalczyk spotkał się z przedstawicielami związków rolniczych przy “okrągłym stole”, sprawa dotyczyła kryzysu zbożowego. Wówczas resort rolnictwa przedstawił 11 propozycji działań na rynku zbóż, które będą wprowadzane w celu stabilizacji sytuacji na tym rynku – wszystkie były dyskutowane podczas środowego spotkania:

  • rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o przywrócenie ceł na zboże z Ukrainy;
  • wzmocnione zostają kontrole na granicy, a do czasu otrzymania wyniku badania transport zostaje wstrzymany.
  • 600 mln złotych z budżetu krajowego trafi do producentów pszenicy i kukurydzy, dodatkowe 520 mln złotych z rezerwy kryzysowej trafi do rolników, będą uwzględnione pozostałe gatunki zbóż i rzepaku.
  • Będą dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150, 200 zł do tony pszenicy lub kukurydzy w zależności od odległości od portów bałtyckich.
  • Rząd RP wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na udzielenie tej pomocy – zapowiada resort rolnictwa.
  • Magazyny będą opróżnione przed żniwami poprzez zwiększenie eksportu m.in. na cele humanitarne do krajów Afryki, proces skupu rozpocznie się najpóźniej 12 kwietnia. Budowa silosów i magazynów będzie mogła odbywać się bez pozwoleń na budowę.

    Poza tym zaproponowano: preferencyjne kredyty płynnościowe dla rolników z oprocentowaniem w wysokości 2 proc.

Rolnicy deklarują, jeżeli nie będzie efektów, znów wyjdą na ulice i będą protestować, aż do skutku.

źródło: RMF FM, money.pl

Related Posts

  1. orka ciągnik praca
  2. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności