Jak informuje portal:east-fruit w ubiegłym tygodniu w Europie Wschodniej  odnotowano spadek podaży ogórków i pomidorów szklarniowych.

W ubiegłym tygodniu operatorzy rynku w większości krajów w regionie informowali o stopniowym zmniejszeniu podaży ogórków i pomidorów szklarniowych, co było spowodowane głównie czynnikami sezonowymi. Jednocześnie popyt na te warzywa szklarniane utrzymywał się na raczej niskim poziomie. I tylko w tych przypadkach, gdy podaż była wyraźnie niewystarczająca, aby pokryć popyt, sprzedawcy zdołali podnieść ceny.

Średnie ceny pomidorów na dzień 18.01.2019.

Średnia cena (USD/kg) pomidorów szklarniowych na dzień 18.01

Źródło:east-fruit

W trzecim tygodniu roku najwyższe ceny czerwonych pomidorów szklarniowych odnotowano w Polsce, a ich średnia wartość, według monitoringu EastFruit, wynosiła 2,26 USD/kg. Wzrost cen wyniósł prawie 6%, a uczestnicy rynku wyjaśnili obecny poziom cen poprzez znaczne zmniejszenie podaży tych warzyw na rynku. Z kolei cena długich ogórków wzrosła w ciągu tygodnia o 8%, a średnie ceny pod koniec ubiegłego tygodnia nie przekroczyły 1,6 USD/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na Ukrainie zmniejszenie podaży warzyw szklarniowych doprowadziło również do zmiany ceny ogórków, które do końca tygodnia były średnio oferowane za 1,72 USD/kg. Jednocześnie sytuacja na rynku pomidorów na Ukrainie była odwrotna. Sprzedawcy nie byli w stanie sprzedać wcześniej zakupionych pomidorów z Turcji na czas, aby poprawić sprzedaż posiadanych już partii towaru, obniżali cenę.

W Rosji odnotowano zmniejszenie podaży importowanych ogórków i pomidorów, a także zmniejszenie oferty z krajowych obiektów szklarniowych, doprowadziło do nieznacznego wzrostu cen w tych segmentach. Zgodnie z wynikami ubiegłego tygodnia pomidory szklarniowe najmocniej drożały: średnio 11% do 1,66 USD/kg.

Średnie ceny ogórków na dzień 18.01.2019

Średnia cena (USD/kg) ogórków szklarniowych  na dzień 18.01

Źródło: east-fruit

W ubiegłym tygodniu najtrudniejszą sytuację na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych odnotowano w Tadżykistanie. Słaby popyt na te warzywa znacząco wpłynął na ich sprzedaż. Ponadto w tym czasie pojawiły się nowe ilości pomidorów i ogórków z Iranu po niższych cenach. Wszystkie powyższe czynniki doprowadziły do ​​spadku cen pomidorów o 7%, a dla ogórków o 23%, a do końca ubiegłego tygodnia średnie ceny dla tych warzyw wynosiły  odpowiednio 1,38 USD/kg i 1,08 USD/kg.

Źródło:east-fruit, fresh-market

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności