Europa zachodnia martwi się o dostępność sadzeniaków

Organizacja branżowa zrzeszająca producentów ziemniaków w Belgii, Holandii, Niemczech i Francji (NEPG) wydała informację prasową, w której pisze o wyzwaniach, jakie w tym sezonie stoją przed producentami ziemniaków. Jak zauważa organizacja, niemalże historycznie niski zapas ziemniaków i wysokie ceny uzyskiwane przez producentów mogą zachęcać do zwiększania areału, ale stoi to pod znakiem zapytania. Pojawia się również widmo niedoborów sadzeniaków.

Powszechnie mówi się o niskich zapasach, a według najnowszych danych zapasy ziemniaków w Holandii są o 13 procent niższe niż w zeszłym sezonie. W porównaniu do średniej z pięciu lat, jest to spadek nawet o 20 proc. Dobry popyt ze strony branży przetwórczej sprawia, że ogólnie nastroje są dobre.

Znacząco wzrosły również ceny kontraktowe. Jeśli się utrzymają, prawdopodobnie producenci mogą zdecydować się na powiększenie areału, tym bardziej, że ceny zbóż nie są tak zadowalające jak początkowo sądzono. To jednak jest tylko teoria, ponieważ pod znakiem zapytania jest, jak na przykład na sektor wpłynie nowa WPR i wymagania związane z Zielonym Ładem…

Organizacja NEPG jest zaniepokojona sadzeniakami. W północno-zachodniej Europie co najmniej 5000 hektarów sadzeniaków stoi pod znakiem zapytania. Jest to głównie efekt przejścia z uprawy sadzeniaków na uprawę ziemniaków dla przemysłu przetwórczego. Jedną z głównych przyczyn jest niska opłacalność sadzeniaków i surowe przepisy dotyczące środków ochrony roślin. Przemysł przetwórczy potrzebuje ziemniaków nadających się na frytki, ale bez sadzeniaków nie ma oczywiście ziemniaków do przetwórstwa.

Kolejnym powodem do niepokoju są niskie zasoby wody i susza. Jest to z pewnością problem w południowych regionach strefy NEPG. Mówi się na przykład, że poziom wód gruntowych nie został w wystarczającym stopniu uzupełniony po ekstremalnej suszy zeszłego lata.

Są także inne obawy. Ze względu na wysokie ceny kontraktowe na nadchodzący sezon wielu plantatorów zawarło już niezbędne kontrakty. Ponieważ branża zakontraktowała już dużą część zapotrzebowania na ziemniaki, możliwy jest scenariusz, w którym zainteresowanie kupnem jest niewielkie, o ile wzrośnie znacząco podaż… Czas pokaże jak będzie.

Źródło: https://www.potatonewstoday.com/

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Strajk polskich firm transportowych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności