765×200-prenumerata-warzywa-2020

Fasolkowy biznes w szczycie sezonu

Fasolka szparagowa. Fot. A. Wilczyńska

Cena fasolki szparagowej długo utrzymywała się na dość wysokim poziomie. W ostatnim tygodniu zaobserwowano spadek cen w biznesie fasolkowym. W dużym hurcie spadła ona nawet o połowę. Co prawda mamy szczyt sezonu, ale czy to oznacza, że konsumenci kupią ten towar poniżej 5 zł/kg?

Choć fasolka potaniała, ale nie znaczy to, że jest tania. Jej ceny w dużym hurcie znalazły się w przedziale 5,00 – 7,00 zł/kg, co daje średnią 6,00 zł/kg, a to wciąż nie tylko dużo więcej niż w tym samym okresie rok temu (wówczas średnia wynosiła 4,50 zł/kg), ale też więcej niż minimum z końca czerwca tego roku, gdy średnia spadła do poziomu 5,00 zł/kg.

Fasolka szparagowa. Fot. A. Wilczyńska

Należy pamiętać, że zawsze o tej porze wysokie plony fasolki prowadziły do spadku cen w szczycie sezonu. Pogoda w bieżącym roku nie jest łaskawa, upał i brak opadów fatalnie odbiły się na plonach fasolki szparagowej z otwartego gruntu. W tym roku są plantacje, gdzie wydajność jest na poziomie zaledwie 3 ton z hektara, to bardzo niski poziom. Oznacza drożyznę w handlu na rynek świeży i duże problemy tych przetwórców, którzy będą próbowali skupować fasolkę przemysłową.

Źródło: Fresh-market

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności