“Gdzie kupić cebulę?” to najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarkach internetowych

Cebula jest jednym z najbardziej poszukiwanym produktem w światowym handlu warzywami, a ceny cebuli w wielu krajach biją rekordy i nadal rosną. W ostatnich tygodniach najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarkach internetowych to: „gdzie kupić cebulę?”

Kto najwięcej kupuje drogą cebulę?

Ponieważ światowy rynek cebuli przeszedł w 2022 r. istotne zmiany, warto już teraz zwrócić uwagę na te kraje, które najbardziej dynamicznie zwiększyły import cebuli. Kto wie, czy za 5-6 miesięcy pilne pytanie „gdzie kupić cebulę?” nie zamieni się w równie pilne pytanie „gdzie sprzedać cebulę?”.

W 2022 roku Ukraina wykazała największy wzrost importu cebuli spośród importerów TOP-20. Należy zauważyć, że Ukraina weszła do czołówki TOP-20 w 2022 roku, ponieważ rosyjscy agresorzy zniszczyli większość efektywnej produkcji cebuli w kraju. W rezultacie wzrost importu cebuli na Ukrainę był prawie 7-krotnie wyższy.

Wśród importerów największą dynamikę importu cebuli wykazała Wielka Brytania, która zwiększyła import o 59%, czyli 136 000 ton rocznie. Na łamach naszego portalu już pisaliśmy o niedoborach warzyw i owoców w supermarketach w Wielkiej Brytanii, a jak się okazuje cebula jest jednym z najrzadszych produktów.

Arabia Saudyjska, która pozostała trzecim co do wielkości importerem cebuli na świecie po Stanach Zjednoczonych i Malezji, również zwiększyła import o ponad jedną trzecią. Import cebuli do Stanów Zjednoczonych praktycznie nie zmienił się w ciągu roku – 661 000 ton, podczas gdy import cebuli do Malezji wzrósł o 8% lub 40 000 ton do 525 000 ton.

Wybrzeże Kości Słoniowej zamyka TOP-5 importerów. Dostawy do tego kraju wzrosły w ciągu roku o 5%. Następne w rankingu są Japonia, Sri Lanka i Kanada, które zwiększyły import odpowiednio o 5%, 19% i 3%.

Na uwagę zasługuje również dodatnia dynamika importu cebuli z Indonezji (plus 55% lub 63 000 ton) i Brazylii (plus 29% lub 34 000 ton). Tajwan, Korea Południowa i Kolumbia również nadal szybko zwiększały import cebuli.

Wśród głównych importerów cebuli zadebiutował również Uzbekistan – w 2022 r. sprowadził 21 200 ton cebuli – rekordowy wolumen importu cebuli. W pierwszych miesiącach 2023 roku liczba ta może zostać przekroczona, jeśli uzbeccy importerzy znajdą dostawców cebuli. Jeśli chodzi o eksporterów cebuli, Indie, Chiny i Iran najbardziej zwiększyły eksport cebuli w 2022 r. Indie po raz pierwszy wyeksportowały ponad 2 miliony ton cebuli rocznie, zwiększając dostawy o 48% w ciągu roku. Dostawcy z Chin zwiększyli eksport cebuli o jedną czwartą, a wolumen eksportu przekroczył 835 tys. ton. Iran zaktualizował również swój rekord eksportowy, 478 000 ton, zwiększając eksport cebuli o 24% w 2022 r.

źródło: East-fruit

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Pracownik sezonowy. Praca przy zbiorze brokułu
  2. szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności