yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Aktualności"Gdzie kupić cebulę?" to najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarkach internetowych

“Gdzie kupić cebulę?” to najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarkach internetowych

Cebula jest jednym z najbardziej poszukiwanym produktem w światowym handlu warzywami, a ceny cebuli w wielu krajach biją rekordy i nadal rosną. W ostatnich tygodniach najczęściej zadawane pytanie w wyszukiwarkach internetowych to: „gdzie kupić cebulę?”

Kto najwięcej kupuje drogą cebulę?

Ponieważ światowy rynek cebuli przeszedł w 2022 r. istotne zmiany, warto już teraz zwrócić uwagę na te kraje, które najbardziej dynamicznie zwiększyły import cebuli. Kto wie, czy za 5-6 miesięcy pilne pytanie „gdzie kupić cebulę?” nie zamieni się w równie pilne pytanie „gdzie sprzedać cebulę?”.

W 2022 roku Ukraina wykazała największy wzrost importu cebuli spośród importerów TOP-20. Należy zauważyć, że Ukraina weszła do czołówki TOP-20 w 2022 roku, ponieważ rosyjscy agresorzy zniszczyli większość efektywnej produkcji cebuli w kraju. W rezultacie wzrost importu cebuli na Ukrainę był prawie 7-krotnie wyższy.

Wśród importerów największą dynamikę importu cebuli wykazała Wielka Brytania, która zwiększyła import o 59%, czyli 136 000 ton rocznie. Na łamach naszego portalu już pisaliśmy o niedoborach warzyw i owoców w supermarketach w Wielkiej Brytanii, a jak się okazuje cebula jest jednym z najrzadszych produktów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Arabia Saudyjska, która pozostała trzecim co do wielkości importerem cebuli na świecie po Stanach Zjednoczonych i Malezji, również zwiększyła import o ponad jedną trzecią. Import cebuli do Stanów Zjednoczonych praktycznie nie zmienił się w ciągu roku – 661 000 ton, podczas gdy import cebuli do Malezji wzrósł o 8% lub 40 000 ton do 525 000 ton.

Wybrzeże Kości Słoniowej zamyka TOP-5 importerów. Dostawy do tego kraju wzrosły w ciągu roku o 5%. Następne w rankingu są Japonia, Sri Lanka i Kanada, które zwiększyły import odpowiednio o 5%, 19% i 3%.

Na uwagę zasługuje również dodatnia dynamika importu cebuli z Indonezji (plus 55% lub 63 000 ton) i Brazylii (plus 29% lub 34 000 ton). Tajwan, Korea Południowa i Kolumbia również nadal szybko zwiększały import cebuli.

Wśród głównych importerów cebuli zadebiutował również Uzbekistan – w 2022 r. sprowadził 21 200 ton cebuli – rekordowy wolumen importu cebuli. W pierwszych miesiącach 2023 roku liczba ta może zostać przekroczona, jeśli uzbeccy importerzy znajdą dostawców cebuli. Jeśli chodzi o eksporterów cebuli, Indie, Chiny i Iran najbardziej zwiększyły eksport cebuli w 2022 r. Indie po raz pierwszy wyeksportowały ponad 2 miliony ton cebuli rocznie, zwiększając dostawy o 48% w ciągu roku. Dostawcy z Chin zwiększyli eksport cebuli o jedną czwartą, a wolumen eksportu przekroczył 835 tys. ton. Iran zaktualizował również swój rekord eksportowy, 478 000 ton, zwiększając eksport cebuli o 24% w 2022 r.

źródło: East-fruit

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl