Grupa Azoty notuje ogromną stratę

Skład nawozów
fot. PIORiN

Pierwszy kwartał 2023 roku okazał się niekorzystny dla jednego z czołowych producentów nawozów. Grupa Azoty odnotowała bowiem stratę netto rzędu 555 milionów złotych. W ramach przypomnienia, pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł nawozowemu gigantowi zysk netto na poziomie 882 milionów złotych.

W I kwartale 2023 roku obserwowano dalsze zakłócenia równowagi popytowo-podażowej na rynku europejskim, spowodowane m.in. agresją Rosji na Ukrainę, wysokimi cenami nośników energii oraz bezcłowym importem nawozów i tworzyw spoza Unii Europejskiej, produkowanych z użyciem tańszych surowców. Konsekwencją sytuacji w otoczeniu makroekonomicznym był ograniczony popyt na produkty Grupy i związane z tym niższe wolumeny sprzedaży oraz spadające ceny produktów […] – czytamy w komunikacie.

Mówiąc tylko o segmencie Agro… Jak podaje Grupa Azoty, w I kwartale z uwagi na niską aktywność zakupową odbiorców nastąpił spadek sprzedaży nawozów. Ponadto negatywnie na sytuację podażowo-popytową wpłynął import – głównie mocznika – zarówno z UE jak i spoza UE, co było efektem między innymi decyzji Rady Unii Europejskiej z 16 grudnia 2022, zawieszającej czasowo cła na mocznik i amoniak.

W przypadku nawozów wieloskładnikowych odnotowano r/r wzrost cen kluczowych surowców (fosforyty, sól potasowa), co miało przełożenie na wzrost cen tych nawozów i w efekcie w powiązaniu z obniżonym popytem wpłynęło na ograniczenie ich produkcji i sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Idąc dalej, spadek cen r/r kluczowego surowca do produkcji nawozów azotowych, tj. gazu ziemnego nie zrekompensował spadku cen produktów i niższych wolumenów sprzedaży. Grupa na bieżąco dostosowywała produkcję nawozów do bieżącej sytuacji popytowo-podażowej i podobnie jak większość europejskich producentów nawozów, istotnie ograniczyła ich produkcję. Wypracowana w I kwartale 2023 roku marża EBITDA segmentu Agro ukształtowała się na poziomie minus 5,9% – informuje Grupa Azoty.

Źródło: grupaazoty.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Krajowy bób
  2. Jacek Sasin
  3. Polskie młode ziemniaki

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności