yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościHandel ziemniakami na rynkach hurtowych – sytuacja na Broniszach

Handel ziemniakami na rynkach hurtowych – sytuacja na Broniszach

Cena krajowego ziemniaka pozostawia dużo do życzenia. Jest jednak odzwierciedleniem spadającej z czasem przechowywania jakości, a także wysokiej podaży na rynku. Ile aktualnie kosztuje produkt?

Ziemniak – warzywo jest coraz tańsze ze względu na spadającą jakość wywołaną długim przechowywaniem. Biorąc to pod uwagę, ceny są bardzo zróżnicowane. Za 15 kilogramowy worek „anonimowych” ziemniaków trzeba zapłacić 8 zł, natomiast w przypadku sprawdzonego towaru 12/13 zł.

Niestety, duży wpływ na sytuację ma import. Co prawda, ziemniaki z Belgii czy Holandii występują na tą chwilę w niewielkich ilościach. Są dość drogie a koszty transportu i aktualny kurs euro wymusiłyby ceny rzędu 20 zł. Różnica byłaby zbyt odczuwalna. Importerzy podejmują próby sprowadzania niewielkich partii, ale na ten moment nie jest to duża ilość.

Wciąż swoją popularnością cieszą się młode ziemniaki cypryjskie i egipskie. Cena egipskiego zamiennika to 3 zł za kilogram, natomiast mówiąc o produkcie cypryjskim należy liczyć się ze stawkami rzędu 3,50/3,60 zł za kilogram. Ponadto, na rynku można napotkać również francuskiego konkurenta. Ceny w jego przypadku przedstawiają się na poziomie 3,5 zł/kg.

Jak wygląda popyt i podaż, jeśli chodzi o ziemniaka? Towaru na rynkach jest dużo, świadczy o tym również niska cena za produkt. Sklepikarze z lokalnych warzywniaków pojawiają się regularnie, jednak okres od stycznia do połowy marca uważa się za martwy pod względem handlu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Do momentu pojawienia się polskich nowalijek, sytuacja pozostaje w nieciekawym położeniu. Podobny stan rzeczy obserwujemy w tym okresie rokrocznie.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl