yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościI jak tu z nimi konkurować? Importowana rzodkiewka nie znika z marketów

I jak tu z nimi konkurować? Importowana rzodkiewka nie znika z marketów

Sezon rzodkiewkowy 2024 ruszył pełną parą. Importowana rzodkiewka wciąż nie zniknęła jednak z marketów. Sieci nieustannie sprowadzają tani towar z Włoch i Holandii. I jak tu z nimi konkurować? 

Czy da się konkurować z ogromnymi sieciami handlowymi? Realia są niestety druzgocące. Markety są już na każdym rogu, nawet w małych wsiach. Niewątpliwie są dużym udogodnieniem dla konsumentów, którzy mają dostęp do wszystkich potrzebnych produktów w jednym miejscu. Obecność sieci handlowych ma jednak bardzo duży wpływ na lokalne warzywniaki czy targowiska. Obroty spadają i wielu rolników jest zmuszonych zrezygnować ze sprzedaży w takowych miejscach. Handel wciąż odbywa się wprawdzie na rynkach hurtowych, ale to współpraca z marketami ma coraz większe znacznie dla każdego producenta. Co jednak, gdy sezon się rozpoczął, a towar z importu nie znika z marketów?

Ceny rzodkiewki 2024

Sezon na krajową rzodkiewkę trwa już od początku kwietnia 2024 roku. Ciepłe dni przyczyniły się do bardzo znaczącego wzrostu podaży warzywa. Oczywiście miało to odzwierciedlenie w cenach, które dramatycznie spadły. Na rynkach hurtowych dniu 07.04.2024 producenci nierzadko musieli oddawać towar za 0,60-0,80 zł za pęczek. Następnie stawki nieco się “umocniły”, ale wciąż oscylowały na dość niskim poziomie, czyli 1,00-1,20 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że w kolejnych dniach nie notowano tu wzrostów.

Tymczasem, konsumentom w jednym z marketów nieustannie oferowano towar z Włoch i Holandii. Sytuacja wciąż się nie zmieniła. Wczoraj, a konkretnie w dniu 24.04.2024, jedna z największych sieci handlowych oferowała rzodkiewkę z Holandii w cenie 1,10 zł za pęczek (cena za pęczek przy zakupie dwóch). Oczywiście można to tłumaczyć wczesną porą i tym, że dostawy są nieregularne. Warto jednak zaznaczyć, że na półkach kilku innych sieci handlowych polska rzodkiewka pojawiła się już na początku kwietnia.

Dlaczego ma to aż tak duże znacznie?

Produkcja w pierwszych miesiącach roku wiąże się z wysokim ryzykiem i wymaga dużych nakładów finansowych. Sieci handlowe mają natomiast bardzo duży udział w rynku. Zwykły producent nie ma możliwości konkurowania z tak dużym graczem. Markety, wybierając nierzadko tańszy towar z importu, szkodzą lokalnym plantatorom. Czy jednak sytuacja się zmieni? Najprawdopodobniej nie w najbliższych dniach, gdyż ilość polskiej rzodkiewki zdążyła się nieco obniżyć. Niemniej, nadchodzi ocieplenie, które przyspieszy dojrzewanie. Pozostaje pytanie… Czy tym razem sieci handlowe zainteresują się polskim towarem?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl