Im cieplej – tym taniej

Ceny warzyw importowanych wróciły do akceptowalnego poziomu, co eksperci Rynku Hurtowego Bronisze określają jako stabilizację. Tę stabilizację przyspieszył w ostatniej dekadzie lutego zmniejszony popyt oraz dostawy warzyw z krajów Beneluxu, a także poprawa warunków pogodowych w całej Europie.


W 8 tygodniu tego roku, na Rynku Hurtowym w Broniszach warzywa importowane nie tylko wyrównały cenę, ale niektóre są tańsze w porównaniu z cenami sprzed roku, co po galopujących cenach styczniowych jest dobrą informacją.

Bakłażany pochodzące z importu sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie od 4 -6 zł za kg co oznacza spadek ceny o 1/5 w porównaniu z ceną w 8 tygodniu 2016 roku. Podobnie kalafiory, kosztują teraz od 3,70 do 5,60 zł za szt, spadek o 15% w porównaniu do cen sprzed roku. O tyle samo staniała papryka kolorowa, która w ofercie hurtowej kosztuje od 9,6 zł do 11,00 zł za kg. Zielona też tańsza i kosztuje od 7,50 do 8,50 zł za kg. Pomidory importowane od 5,00 do 6,50 zł za kg jest to o 30% taniej w porównaniu z 2016 rokiem. Ale już importowane ogórki są o 40% droższe w porównaniu z cenami z 8 tygodnia 2016 r, i kosztują od 8,25 – 10,00 zł/kg. Sałata lodowa, której cena kilka tygodni temu przyprawiała o ból głowy jest teraz droższa (w porównaniu z ubiegłym rokiem) „zaledwie” o 80% i kosztuje od – 4,50 do 5 zł za szt.

Importowana rzodkiewka, która większości z nas kojarzy się z wiosną, w całości pochodzi z importu, (krajowej jeszcze nie ma) i kosztuje w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach od 1,20 zł do 1,50 zł
za pęczek. Ceny nie uległy zmianie w porównaniu z ceną sprzed roku.

Ceny niższe o połowę
Cena polskich warzyw z ubiegłorocznej produkcji takich jak: cebula, kapusta czy marchew nadal oscyluje wokół 1/2 ceny z końca lutego 2016 r. Cebula w ofercie hurtowej kosztuje od 35 groszy do 60 groszy za kg (worki po 15 kg) Kapusta biała, w tej samej cenie, 30-60 groszy za kg (worki po 20 kg). Marchew jest w cenie od 60 groszy do 80 groszy za kg (worki po 10 kg). Warto podkreślić, że tegoroczne ceny na warzywa pochodzące z ubiegłorocznej produkcji są bardzo atrakcyjne dla konsumentów, mniej powodów do zadowolenia mają producenci.

Mamy dopiero początek sezonu na polskie nowalijki pochodzące spod osłon. Nie ma jeszcze rzodkiewki, ale są już ogórki i pomidory czerwone. Te ostatnie jeszcze w małych ilościach dostarczane przez ogrodników, ale z każdym dniem produkcja szklarniowa będzie rosła. Czerwone pomidory krajowe, na Rynku Hurtowym w Broniszach są w cenie od 17 do 18 zł za kg (opakowania po 6 kg). Ogórki spod osłon od 7,50 do 9,00 zł, w porównaniu z minionym rokiem jest to cena około 1/5 wyższa.

O ile najbliższy okres nie przyniesie zmian pogody czyli ochłodzenia to podaż krajowych nowalijek będzie rosła, a ceny, z każdym dniem, będą coraz niższe.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności