yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościInflacja wymyka się spod kontroli. Trudna sytuacja w wielu gospodarstwach

Inflacja wymyka się spod kontroli. Trudna sytuacja w wielu gospodarstwach

Przed nami dalsze wzrosty inflacji. Od października wchodzi w życie wyższa taryfa gazowa, a 2022 rok przyniesie kolejne wzrosty cen energii elektrycznej, gazu, podwyżki opłat za ścieki oraz centralne ogrzewanie. Ekonomiści szacują, do końca roku będzie utrzymywała się na poziomie ok. 6 proc. A co mają powiedzieć producenci warzyw czy jabłek? Przy tak rosnących kosztach produkcji nie zostaje im już “złotówka” w kieszeni na utrzymanie rodziny.

Na portalu money.pl czytamy wypowiedź Michała Gniazdowskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego: Inflacja we wrześniu sięgnęła 5,8 proc., do końca roku będzie utrzymywała się na poziomie ok. 6 proc. Jest ona napędzana przez bardzo wysokie koszty paliw – ceny te są niemal o 30 proc. wyższe niż rok temu.

W ocenie M. Gniatowskiego wzrost cen żywności będzie wysoki także w przyszłym roku. – Na europejskich rynkach skokowo wzrosły ceny gazu ziemnego. Skutkiem tej zmiany będzie wzrost kosztów produkcji nawozów, a w efekcie produkcji rolnej – wskazał. Podwyżki cen dla konsumenta prawdopodobnie nastąpią z pewnym opóźnieniem – może wynieść ono nawet pół roku. – Skutki będą jednak długotrwałe.

Co na to rząd?

Zdaniem polityków inflacja nie ma wpływu na zasobność portfeli Polaków, bo pensje rosną szybciej niż ceny produktów. Niestety sytuacja w warzywnictwie czy sadownictwie jest dramatyczna. Nie wspominając już o rolnikach dotkniętych plagą ASF, hodowców drobiu z obszarów ptasiej grypy. Co oni mają powiedzieć…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zastanówcie się Drodzy czytelnicy, czy produkcja waszych płodów rolnych niweluje koszty produkcji?

Źródło: money.pl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl