AktualnościIrga coraz mniej pożądaną odmianą na rynku?

Irga coraz mniej pożądaną odmianą na rynku? [14.02.2023]

Wraz z biegiem czasu na rynku hurtowym w Broniszach zauważalny stał się pewien trend, mianowicie mniejszy popyt na ziemniaki odmiany Irga. Aktualnie zdecydowanie wyższą popularnością cieszą się pozostałe typy warzywa. Mowa chociażby o bulwach o jasnoczerwonej skórce, czyli odmianie Monte Carlo. Jak wpływa to na ceny uzyskiwane przez producentów?

Wraz z biegiem czasu na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach popyt na ziemniaki odmiany Irga niestety znacząco zmalał. Wynika to rzecz jasna z problemów, które napotykają producenci podczas przechowywania. Nierzadko utrzymanie najwyżej jakości jest bowiem niezwykle trudne lub niemożliwe. Nasi odbiorcy nie chcą z tego względu podejmować ryzyka i coraz częściej decydują się na zakup innej odmiany. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w cenach, które maleją wraz ze spadkiem popytu.

Jak więc aktualnie przedstawia się sytuacja na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach? W przypadku ziemniaków odmiany Irga ceny oferowane producentom kształtują się w przedziale zaledwie 0,90-1,00 zł za kilogram, czyli 13,50-15,00 zł za 15 kilogramowy worek. Mówiąc natomiast o pozostałych odmianach, wynagrodzenie w sprzedaży hurtowej dochodzi do 20,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 1,33 zł. Stawki w sprzedaży detalicznej są naturalnie nieco wyższe.

Wśród ofert na rynku w dość zauważalnej ilości występuje także konkurencyjny produkt z zagranicy, mianowicie młody ziemniak cypryjski. W sprzedaży hurtowej jego cena oscyluje na poziomie 3,50 zł za kilogram. Na uwagę zasługuje również pojawienie się importu z Egiptu, jednak na ten moment są to niewielkie ilości. Młody ziemniak z tamtejszych stron sprzedawany jest w cenie 2,50 zł za kilogram. Polscy producenci muszą liczyć się ponadto z ziemniakami z Francji. Myty produkt, sprzedawany w papierowych opakowaniach, osiąga ceny rzędu 3,00 zł za kilogram.

Warto podkreślić, że obecność tych produktów jest znacząca dla krajowych producentów, gdyż zyskują one w ostatnim czasie na popularności. Tyczy się to w szczególności młodego ziemniaka z Cypru. Coraz częściej pojawia się on w ofercie sklepów czy dużych sieci handlowych, co z pewnością wpływa na nieco niższy popyt na krajowe ziemniaki…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie