Irga coraz mniej pożądaną odmianą na rynku? [14.02.2023]

Wraz z biegiem czasu na rynku hurtowym w Broniszach zauważalny stał się pewien trend, mianowicie mniejszy popyt na ziemniaki odmiany Irga. Aktualnie zdecydowanie wyższą popularnością cieszą się pozostałe typy warzywa. Mowa chociażby o bulwach o jasnoczerwonej skórce, czyli odmianie Monte Carlo. Jak wpływa to na ceny uzyskiwane przez producentów?

Wraz z biegiem czasu na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach popyt na ziemniaki odmiany Irga niestety znacząco zmalał. Wynika to rzecz jasna z problemów, które napotykają producenci podczas przechowywania. Nierzadko utrzymanie najwyżej jakości jest bowiem niezwykle trudne lub niemożliwe. Nasi odbiorcy nie chcą z tego względu podejmować ryzyka i coraz częściej decydują się na zakup innej odmiany. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w cenach, które maleją wraz ze spadkiem popytu.

Jak więc aktualnie przedstawia się sytuacja na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach? W przypadku ziemniaków odmiany Irga ceny oferowane producentom kształtują się w przedziale zaledwie 0,90-1,00 zł za kilogram, czyli 13,50-15,00 zł za 15 kilogramowy worek. Mówiąc natomiast o pozostałych odmianach, wynagrodzenie w sprzedaży hurtowej dochodzi do 20,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 1,33 zł. Stawki w sprzedaży detalicznej są naturalnie nieco wyższe.

Wśród ofert na rynku w dość zauważalnej ilości występuje także konkurencyjny produkt z zagranicy, mianowicie młody ziemniak cypryjski. W sprzedaży hurtowej jego cena oscyluje na poziomie 3,50 zł za kilogram. Na uwagę zasługuje również pojawienie się importu z Egiptu, jednak na ten moment są to niewielkie ilości. Młody ziemniak z tamtejszych stron sprzedawany jest w cenie 2,50 zł za kilogram. Polscy producenci muszą liczyć się ponadto z ziemniakami z Francji. Myty produkt, sprzedawany w papierowych opakowaniach, osiąga ceny rzędu 3,00 zł za kilogram.

Warto podkreślić, że obecność tych produktów jest znacząca dla krajowych producentów, gdyż zyskują one w ostatnim czasie na popularności. Tyczy się to w szczególności młodego ziemniaka z Cypru. Coraz częściej pojawia się on w ofercie sklepów czy dużych sieci handlowych, co z pewnością wpływa na nieco niższy popyt na krajowe ziemniaki…

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności