AktualnościJak powódź w Hiszpanii wpłynie na europejski rynek warzyw szklarniowych?

Jak powódź w Hiszpanii wpłynie na europejski rynek warzyw szklarniowych?

Rzeczywistość, z którą mierzą się mieszkańcy Hiszpanii to zniszczone domy, zakłady pracy, drogi dojazdowe, ale też pola i szklarnie. Skala zniszczeń jest ogromna. Ma to również przełożenie na płody rolne. Czy sytuacja może wpłynąć na europejski rynek?

Rejony dotknięte żywiołem będą jeszcze przez jakiś czas zmagały się z usuwaniem szkód wyrządzonych przez gwałtowne zjawisko, a utrzymująca się niekorzystna pogoda nie ułatwia przewidywań dotyczących skutków. Jak sytuacja będzie wyglądała w ciągu kolejnych tygodni? Czy może wpłynąć na europejski rynek?

Skala zniszczeń, a logistyka

– Konsekwencje katastrofy są straszne dla lokalnych rolników, ale w przypadku warzyw szklarniowych w perspektywie krótkoterminowej jest to głównie problem logistyczny, ponieważ ciężarówki nie mogą wjechać na drogi lub mają duże trudności z przedostaniem się – relacjonuje dla FreshPlaza Jonathan Vandesande z belgijskiej firmy logistycznej FMB.

W przypadku Belga, który sprowadza warzywa z Hiszpanii największym wyzwaniem w tym okresie będzie logistyka i związana z nią jakość dostarczonych produktów. – Ciężarówki, które mogą być już załadowane, nie będą mogły poruszać się po drogach lub będą miały z tym trudności. (…) Przewoźnicy dali już jasno do zrozumienia kilku klientom, że nie mogą zagwarantować, że ciężarówka dotrze do Belgii określonego dnia. Jeśli dotrą później, ponownie pojawia się pytanie, w jakim stanie będą produkty? Będziemy musieli poczekać i zobaczyć – wyjaśnia.

Europejski rynek

Dzięki produkcji rozłożonej na inne rejony Europy (np. kraje takie jak Grecja czy Włochy), według eksportera z Belgii, sytuacja nie powinna wpłynąć znacząco na podaż warzyw. Wiele rodzajów pomidorów będzie pochodzić z Maroka (pomidory te są w dużych ilościach importowane są np. na podwarszawski rynek hurtowy Bronisze), czy z Turcji. W przypadku ogórków i papryki sytuacja może wyglądać inaczej, jednak w kolejnych dniach powinna się wyklarować. Mimo tragicznych wydarzeń w niektórych częściach Hiszpanii w innych rejonach eksport trwa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wielu naszych klientów przeszło już na hiszpańskie pomidory, ogórki i paprykę. […] Jednak widać, że wielu jeszcze nie wpada w panikę. W zeszłym tygodniu zapytano nas, czy mamy jeszcze zapasy na wypadek, gdyby hiszpańskie dostawy warzyw szklarniowych nie dotarły lub dotarły zbyt późno, ale ogólnie rzecz biorąc, zdecydowanie nie było paniki – mówi Jonathan Vandesande.

Wzrost cen

Lokalne media informują o spodziewanych podwyżkach cen różnych gatunków warzyw, ale handlowcy jeszcze nie zauważają zmiany. – Ceny w tym momencie nie wzrosły. W przypadku pomidorów wszystko jest w normie, ludzie płacą nieco więcej za ogórki i paprykę, ale wynika to również z faktu, że nasz sezon dobiega końca, więc napływa mniejszy wolumen.

zenox klucze nasadowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl