reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościJak powódź w Hiszpanii wpłynie na europejski rynek warzyw szklarniowych?

Jak powódź w Hiszpanii wpłynie na europejski rynek warzyw szklarniowych?

Rzeczywistość, z którą mierzą się mieszkańcy Hiszpanii to zniszczone domy, zakłady pracy, drogi dojazdowe, ale też pola i szklarnie. Skala zniszczeń jest ogromna. Ma to również przełożenie na płody rolne. Czy sytuacja może wpłynąć na europejski rynek?

Rejony dotknięte żywiołem będą jeszcze przez jakiś czas zmagały się z usuwaniem szkód wyrządzonych przez gwałtowne zjawisko, a utrzymująca się niekorzystna pogoda nie ułatwia przewidywań dotyczących skutków. Jak sytuacja będzie wyglądała w ciągu kolejnych tygodni? Czy może wpłynąć na europejski rynek?

reklama
Baner PORW 2025

Skala zniszczeń, a logistyka

– Konsekwencje katastrofy są straszne dla lokalnych rolników, ale w przypadku warzyw szklarniowych w perspektywie krótkoterminowej jest to głównie problem logistyczny, ponieważ ciężarówki nie mogą wjechać na drogi lub mają duże trudności z przedostaniem się – relacjonuje dla FreshPlaza Jonathan Vandesande z belgijskiej firmy logistycznej FMB.

W przypadku Belga, który sprowadza warzywa z Hiszpanii największym wyzwaniem w tym okresie będzie logistyka i związana z nią jakość dostarczonych produktów. – Ciężarówki, które mogą być już załadowane, nie będą mogły poruszać się po drogach lub będą miały z tym trudności. (…) Przewoźnicy dali już jasno do zrozumienia kilku klientom, że nie mogą zagwarantować, że ciężarówka dotrze do Belgii określonego dnia. Jeśli dotrą później, ponownie pojawia się pytanie, w jakim stanie będą produkty? Będziemy musieli poczekać i zobaczyć – wyjaśnia.

Europejski rynek

Dzięki produkcji rozłożonej na inne rejony Europy (np. kraje takie jak Grecja czy Włochy), według eksportera z Belgii, sytuacja nie powinna wpłynąć znacząco na podaż warzyw. Wiele rodzajów pomidorów będzie pochodzić z Maroka (pomidory te są w dużych ilościach importowane są np. na podwarszawski rynek hurtowy Bronisze), czy z Turcji. W przypadku ogórków i papryki sytuacja może wyglądać inaczej, jednak w kolejnych dniach powinna się wyklarować. Mimo tragicznych wydarzeń w niektórych częściach Hiszpanii w innych rejonach eksport trwa.

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wielu naszych klientów przeszło już na hiszpańskie pomidory, ogórki i paprykę. […] Jednak widać, że wielu jeszcze nie wpada w panikę. W zeszłym tygodniu zapytano nas, czy mamy jeszcze zapasy na wypadek, gdyby hiszpańskie dostawy warzyw szklarniowych nie dotarły lub dotarły zbyt późno, ale ogólnie rzecz biorąc, zdecydowanie nie było paniki – mówi Jonathan Vandesande.

Wzrost cen

Lokalne media informują o spodziewanych podwyżkach cen różnych gatunków warzyw, ale handlowcy jeszcze nie zauważają zmiany. – Ceny w tym momencie nie wzrosły. W przypadku pomidorów wszystko jest w normie, ludzie płacą nieco więcej za ogórki i paprykę, ale wynika to również z faktu, że nasz sezon dobiega końca, więc napływa mniejszy wolumen.

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]