yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKapusta z Albanii, Macedonii i Portugalii zalewa Polskę. Co z cenami na...

Kapusta z Albanii, Macedonii i Portugalii zalewa Polskę. Co z cenami na Broniszach? [01.02.2024]

Młoda kapusta z Albanii, Macedonii i Portugalii wkroczyła na krajowy rynek. Lokalni producenci obawiają się o ceny. Ile wynoszą one obecnie na Broniszach? Jak sytuacja wygląda w przypadku towaru spoza granic Polski? 

Krajowa kapusta. Jakie są aktualne ceny?

W ostatnich tygodniach ceny skoczyły. W przypadku kapusty białej nie zdołały się jednak długo utrzymać. Mrozy odpuściły, a rynek w Broniszach odczuwa jeszcze konsekwencje ferii zimowych, które trwają w Polsce. Handel jest spowolniony. Producenci nie mogą z tego względu “szaleć” i zostali zmuszeni do obniżenia stawek. Cena kapusty białej na rynku w Broniszach utrzymuje się aktualnie na poziomie około 1,00-1,10 zł za kilogram.

Co z kapustą czerwoną? W odróżnieniu od kapusty białej stawki utrzymały się tutaj na nieco wyższym pułapie. W sprzedaży hurtowej najczęściej słyszymy ceny rzędu 2,00-2,20 zł za kilogram. Nieco mniejsze ilości dochodzą z kolei nawet do 2,50 zł za kilogram. Wszystko zależy oczywiście od okoliczności, które występują na rynku w danym momencie.

Import kapusty z Macedonii

Towar z Macedonii, tak jak i w poprzednich latach, pojawił się na krajowym rynku. Polscy producenci nie są zadowoleni z tego faktu, gdyż tamtejsza kapusta importowana jest w pierwszych miesiącach roku. Spoglądając na dane dotyczące skali importu widzimy, że w poprzednich latach dostawy nasilały się w momencie, w którym krajowi rolnicy rozpoczynali sprzedaż lokalnej kapusty z upraw tunelowych. Następnie import spadał niemal do zera.

Warto zauważyć, że znacząca część producentów w Polsce podjęła się produkcji we wczesnych terminach. Tymczasem, na rynku już teraz możemy zaobserwować napływające dostawy spoza granic naszego kraju. Uwzględniając to, co działo się w minionych latach, producenci martwią się o cenę, którą będą w stanie uzyskać, gdy wejdą na rynek.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zanim jednak wśród ofert pojawi się polska, młoda kapusta minie jeszcze trochę czasu, więc nie możemy mieć pewności, co będzie działo się wtedy na rynku. Na ten moment towar z Macedonii zaczął napływać do Polski i kosztuje około 4,00 zł. Warto jednak zauważyć, że nie jest to towar zadbany. Główki są poszarpane i nie wyglądają dobrze.

Młoda kapusta z Portugalii

Na rynku w Broniszach pojawiła się w ostatnim czasie także młoda kapusta z Portugalii. Na ten moment jest to towar małego kalibru. W skrzynce mieści się bowiem 9 sztuk kapusty, którą rozpoznać można bez trudu ze względu na jej kształt. Aktualna cena towaru sprowadzanego z Portugalii jest stosunkowo wysoka. Sztuka kosztuje obecnie 6,00-6,50 zł.

Import z Albanii

Towar z Macedonii i Portugalii to niestety nie wszystko… Na krajowym rynku możemy napotkać także młodą kapustę, którą importerzy sprowadzają z Albanii. Ogłoszenia dotyczące dostaw z tamtejszych stron pojawiają się w sieci już nie od dziś.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl