Na rynku hurtowym w Broniszach wciąż sporadycznie pojawia się kapusta zebrana w poprzednich miesiącach, która pochodzi z Niemiec. Towar sprowadzany jest również z Macedonii Północnej, jednak w tym przypadku jest to kapusta młoda. Sprawdź ceny na rynku w Broniszach w dniu 30.12.2024.
Aktualna sytuacja na Broniszach
W przypadku kapusty sytuacja na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach pozostaje niezmienna. Ruch świąteczny okazał się bowiem niewystarczający, aby nastąpiły zauważalne zmiany dla producentów. Aktualne ceny są zbliżone do tych, które notowano w dwóch poprzednich tygodniach roboczych.
W ramach przypomnienia, cena krajowej kapusty białej w poprzednich tygodniach utrzymywała się na poziomie od 1,50 do 1,60 zł/kg u hurtowników. Z kolei stawki u rolników były w dużym stopniu uzależnione od podaży w danym momencie dnia.
W przypadku kapusty czerwonej plantatorzy mogli spodziewać się stawek rzędu 2,20 zł/kg. Wiele zależało jednak od ilości, którą zainteresowany był odbiorca. Wskazana cena dotyczyła sprzedaży hurtowej. W przypadku nieco niższych ilości stawki dochodziły natomiast do 2,50 zł/kg, a towar trafiał zwykle do warszawskich sklepikarzy.
Towar z Niemiec i Macedonii Północnej. Ile kosztuje?
Warto zauważyć, że sporadycznie na rynku pojawia się wciąż kapusta importowana. Na ten moment dostawy napływają z Niemiec. Tak jak jednak wspominaliśmy, pozostają nieregularne. Co ciekawe, wśród ofert zaczęła również pojawiać się młoda kapusta z Macedonii Północnej. Sprzedawana jest w cenie 7,00-8,00 zł/szt.
Import kapusty w 2024 roku. Ile wyniósł?
W okresie od stycznia do października 2024 roku 23,79 tys. ton kapusty (CN 07049010 – kapusta biała i kapusta czerwona, świeża lub schłodzona). Najwięcej towaru napłynęło z Macedonii Północnej. Z tamtejszych stron sprowadzono bowiem 15,32 tys. ton. Z kolei na drugim miejscu listy największych dostawców znaleźć można Włochy z wynikiem 1,68 tys. ton. Podium zamyka natomiast Albania, która wyeksportowała do Polski 1,51 tys. ton.
Import kapusty w październiku 2024 roku
Import, biorąc pod uwagę tylko październik 2024 roku, pozostawał stosunkowo niski. Łącznie do Polski napłynęło 0,18 tys. ton. Najwięcej towaru sprowadzono z Niemiec – 0,11 tys. ton. Kolejne dwa miejsca na podium zajmują natomiast Belgia i Czechy. Kraje te wyeksportowały 0,03 tys. ton kapusty.
Warto zauważyć, że wskazane dane dotyczące importu zostały pozyskane z GUS. Tyczą się kapusty białej i czerwonej (świeżej lub schłodzonej) – CN 07049010. Dane są wstępne i mogą ulec korektom. Nie powinny być one jednak znaczące.