yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKonieczne są odpowiednie, prawnie wiążące mechanizmy w kontekście importu

Konieczne są odpowiednie, prawnie wiążące mechanizmy w kontekście importu

Ministrowie ds. rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier ponownie wzywają Komisję Europejską do zaproponowania odpowiednich, prawnie wiążących mechanizmów w związku ze zwiększonym napływem artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Dziś, z inicjatywy Polski, został przekazany w tej sprawie wspólny list ministrów do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. Handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Czego dotyczy list?

List dotyczy wyjątkowych i tymczasowych środków zapobiegawczych w odniesieniu do importu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy.

Ministrowie ds. rolnictwa państw przyfrontowych doceniają wynegocjowane porozumienie z Komisją Europejską oraz podjęte działania w celu złagodzenia skutków zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie stwierdzają, że rozwiązania, które weszły w życie z dniem 2 maja 2023 r., mogą okazać się nieskuteczne i niewystarczające.

Ministrowie zwracają szczególną uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/903 z dnia 2 maja 2023 r. wprowadzającym środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy zakaz importu nie obejmuje towarów sprowadzanych w oparciu o umowy podpisane przed wejściem w życie tego rozporządzenia, tj. przed 2 maja 2023 r.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dlatego ministrowie wzywają KE do znalezienia rozwiązania tej sytuacji poprzez zaproponowanie odpowiednich, prawnie wiążących mechanizmów.

Apel ministrów ds. rolnictwa państw przyfrontowych

Sygnatariusze listu apelują do Komisji Europejskiej także o:

  • potwierdzenie, że z chwilą wejścia w życie nowej regulacji ATM wejdzie również w życie rozporządzenie Komisji przedłużające do końca tego roku środki zapobiegawcze dotyczące wymienionych produktów;
  • stałe monitorowanie importu innych wrażliwych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i w razie potrzeby – szybkie wprowadzanie środków zapobiegawczych;
  • dostosowanie poziomu wsparcia do rzeczywistych strat oraz uruchomienie dodatkowych środków, gdyż budżet WPR i budżety krajowe są niewystarczające.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl