yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKontrole ciężarówek z importowaną żywnością wykazały ogrom nieprawidłowości...

Kontrole ciężarówek z importowaną żywnością wykazały ogrom nieprawidłowości…

W 14 województwach przeprowadzono wczoraj wzmożone kontrole pojazdów przewożących żywność do największych giełd rolno-spożywczych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem produktów zagranicznych. Działania prowadzili inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Wytypowano 14 lokalizacji – giełdy rolno-spożywcze, gdzie ruch pojazdów i obrót towarami, w tym importowanymi, jest duży. Kontrole prowadzono w pobliżu giełd m.in. w Broniszach pod Warszawą, we Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Poznaniu.

Zaangażowanie obu instytucji zwiększyło zakres kontroli. Wstępne wyniki działań to ponad 100 kompleksowych kontroli pojazdów i przewożonych towarów. Część z nich zakończyła się stwierdzeniem nieprawidłowości.

– Do godz. 10.00 zidentyfikowaliśmy w 21 przypadkach nieprawidłowości w transporcie, które były związane z brakiem oznakowania produktów, brakiem dokumentacji, która potwierdzałaby miejsce pochodzenia. Wśród przewożonego towaru znajdował się asortyment m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Argentyny, Hiszpanii, Grecji, Turcji, Maroka, Egiptu, Holandii. Importowany towar to aktualnie sałaty, czereśnie, brzoskwinie, śliwki, nektarynki, pomarańcze, cytryny, arbuzy, koper włoski, winogrona, kawa. W przypadkach, w których zidentyfikowane zostały nieprawidłowości, będzie prowadzone postępowanie w trybie administracyjnym, którego konsekwencją będzie nałożenie kar finansowych – mówił Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.

Jeden z najbardziej rażących przypadków ujawnili inspektorzy ITD w trakcie kontroli przed giełdą w Broniszach. Zakazem dalszej jazdy zakończyła się kontrola ciężarówki należącej do niemieckiego przewoźnika, którą prowadził obywatel Turcji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

To pierwsza akcja, przeprowadzona przez obie inspekcje, na tak dużą skalę. Będą kolejne realizowane zarówno o charakterze ogólnokrajowym, jak i lokalnym.

– Celem wspólnych działań obu inspekcji jest z jednej strony zapewnienie bezpieczeństwa przy przewozie żywności, ale również zapewnienie uczciwej konkurencji w tym sektorze gospodarki. Te działania były nastawione również na kontrolę żywności pochodzenia zagranicznego. Chcemy chronić polskich producentów przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych producentów żywności, dlatego działania będą kontynuowane – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Wczorajsze kontrole zakończyły się w kilku przypadkach wszczęciem postępowań administracyjnych zagrożonych karami finansowymi, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów zatrzymanymi dowodami rejestracyjnymi i zakazami dalszej jazdy.

Źródło: GITD

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl