yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKrajowa marchew nie w smak polskim konsumentom? Towar zalewa nas zewsząd

Krajowa marchew nie w smak polskim konsumentom? Towar zalewa nas zewsząd

Mimo dostępności krajowej marchwi, na rynku nie brakuje towarów sprowadzanych. Skąd obecnie importerzy wwożą marchew? Ile kosztuje towar spoza polskich granic? I w jakich cenach można znaleźć lokalną marchew?

Polscy producenci oferujący marchew muszą mierzyć się z dużą konkurencją. Marchew z Maroka, czy Turcji można bez trudu znaleźć w ogłoszeniach, podobnie jest na rynkach hurtowych. Towar przez pierwsze trzy miesiące roku napływał do Polski głównie z Holandii, Włoch i Niemiec. Wówczas sprowadziliśmy ponad 17,64 tys. ton tego warzywa.

Z Holandii zaimportowano niemal 8 tys. ton. Na drugim miejscu znalazły się Włochy, z których handlowcy przywieźli aż 4,16 tys. ton. Podium zamyka niemiecka marchew, której sprowadzono 2,32 tys. ton. Następne miejsce zajmuje Egipt z 864 tonami marchwi. Tuż za pierwszą czwórką znajduje się z kolei Białoruś, która zapewniła dostawy wynoszące 838 ton.

Pod koniec maja 2024 roku informowaliśmy o sytuacji na podwarszawskich Broniszach. Holenderska marchew osiągała wówczas cenę do 4,00 zł/kg. Marchew sprowadzana się z Portugalii, Hiszpanii i Włoch nie cieszyła się tak dużą popularnością ze względu na często gorsze parametry jakościowe. Stąd wynikała jej niższa cena, która oscylowała na poziomie 3,50-3,80 zł/kg. Wahania w cenie zależały również od świeżości i podaży importowanego towaru.

Aktualne ceny towaru sprowadzanego z Maroka, Turcji

Towaru spoza Polski nie brakuje, a w sieci krąży wiele ogłoszeń. Wśród nich znaleźć można marchew z Maroka, oferowaną w cenie 4,20 zł/kg. Obecnie to cena nieosiągalna dla polskich producentów sprzedających marchew na Broniszach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Turecka marchew przy zakupie 100-200 worków jest oferowana w cenie około 2,80 zł/kg. Towar sprzedawany w 10 kilogramowych workach, których wagę należy sprawdzić przy zakupie, ponieważ może ona różnić się od deklarowanej.

Marchew nadal będzie importowana z Egiptu i Włoch

Dostawy tureckiej marchwi nie będą kontynuowane w przyszłych tygodniach. Zamiast tego do kraju cały czas będzie sprowadzana w dużych ilościach marchew z Egiptu i z Włoch. W hurcie, jak dowiedzieliśmy się od jednego ze sprzedawców, cena będzie oscylowała na dość niskim poziomie, podobnie jak aktualnie w przypadku produktu z Turcji.

Krajowa marchew. Jakie ceny obowiązują na podwarszawskich Broniszach?

Dziś (07.06.2024) cena marchwi krajowej zaczyna się już od 2,65 zł/kg. Stawki dochodzą do 4,00 zł/kg, ale w rzeczywistości takowy pułap niezwykle trudno uzyskać. Zazwyczaj tyczy się to towaru najwyższej jakości, który w niewielkich ilościach trafia do warszawskich kupców. W handlu kluczową rolę odgrywa wspomniana jakość, na którą szczególną uwagę zwracają odbiorcy, a która przez choroby przechowalnicze może stanowić problem.

Z kolei polska młoda marchew uzyskuje wyższe stawki. Sprzedawana na pęczki (w przygotowanych pęczkach znajduje się około 4 sztuk marchwi z nacią), kosztuje w dniu 07.06.2024 od 3,50 do 4,50 zł/pęczek.

Źródło: GUS / Rynek Hurtowy Bronisze

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl