yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKryzys w Indiach. Ceny pomidorów wzbiły się na rekordowy poziom. Czym jest...

Kryzys w Indiach. Ceny pomidorów wzbiły się na rekordowy poziom. Czym jest to spowodowane?

Warunki pogodowe wywołały w Indiach wiele problemów z uprawą warzyw, szczególnie pomidorów. Ich niedobór sprawił, że ceny stały się nieosiągalne dla wielu gospodarstw domowych. Nie wszyscy producenci się jednak cieszą…

Ceny pomidorów to obecnie jeden z głównych tematów w Indiach. Niemniej… Nic w tym dziwnego, gdyż aktualnie notowane stawki nie były dotąd spotykane. W miastach, w których dotychczas koszt kilograma pomidorów wynosił 40 rupii (1,92 zł/kg), konsumenci płacą czterokrotnie więcej, czyli 160 rupii (7,68 zł/kg). Warto zauważyć, że taki poziom cenowy jest nieosiągalny dla gospodarstw domowych, które osiągają niskie dochody.

Czym jest wywołany niedobór pomidorów w Indiach? Niska podaż warzywa, jak informuje “The Guardian”, wynika z niestabilnej pogody w sezonie uprawowym. Niezwykle istotne okazały się tutaj ulewne deszcze, które zniszczyły większość plantacji, a na pozostałych były przyczyną licznych chorób grzybowych. Producenci stosowali odpowiednią ochronę, jednak zagrożenie ustępowało dopiero, gdy dużą część uprawy była zniszczona.

Sytuacja na rynku wydaje się być szczególnie niesprawiedliwa dla niektórych producentów. Jak zaznacza jeden z nich, jeszcze kilka miesięcy temu był zmuszony wyrzucić zebrane pomidory na ulicę, gdyż oferowane mu ceny zamykały się w przedziale 1,5-2 rupii (0,07-0,09 zł/kg), co nie wystarczało na pokrycie kosztów. Tymczasem, obecnie kilogram warzywa kosztuje 160 rupii i prognozuje się, że stawki mogą wzrosnąć nawet do 200 rupii.

Źródło: theguardian.com

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl