• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDelikatna poprawa na rynku ogórków. Światło w tunelu czy zjawisko tymczasowe?

Delikatna poprawa na rynku ogórków. Światło w tunelu czy zjawisko tymczasowe? [09.05.2023]

Ostatnie miesiące niestety nie były przychylne dla producentów ogórków szklarniowych. Począwszy od importu z Rosji, idąc przez wyprzedaż ogórków z Holandii i kończąc na spadku cen krajowego produktu. Spadku do nieakceptowalnego poziomu… Wczoraj wprawdzie zaobserwowano niewielki wzrost, jednak wielu producentów obawia się, że jest to zjawisko tymczasowe.

Cofnijmy się o kilka tygodni… Temat wprawdzie już nie jest poruszany przez media, jednak dość znacząco wpłynął na sytuację krajowych producentów. Mowa rzecz jasna o imporcie z Rosji. Zagraniczne ogórki zalewały nasz rynek i zarazem obniżały ceny krajowego warzywa. Uwzględniając nadzwyczaj wysokie koszty produkcji, a także aktualną sytuację polityczną, wielu producentów zastanawiało się, jak można do tego dopuszczać. Niestety, pozostało to bez reakcji władz.

Następnie rosyjski ogórek zniknął z rynku. Wśród ofert występowały jednak produkty z innych stron świata, a wśród nich warzywo z Holandii. Nagły wzrost podaży polskiego ogórka zmusił importerów do wyprzedaży. Wprawdzie odbiorcy kierowali się w dużej części w stronę ogórka z Polski, jednak nie oszukujmy się… Zawrotnie niska cena towaru z zagranicy z pewnością nie została pominięta.

Co gorsza… Wraz z biegiem czasu polskiego ogórka przybywało coraz więcej. Nikt niestety nie patrzył na koszty, z którymi zmagają się producenci. Jak wiemy, rynek rządzi się swoimi prawami. Ceny uzyskiwane w ramach wynagrodzenia stawały się coraz niższe, a popyt nie dawał szans na zmianę tego trendu. Finalnie stawki obniżyły się do poziomu zaledwie 4,00-5,00 zł za kilogram.

Ubiegłe dni okazały się jednak nieco gorsze pod względem warunków pogodowych, przez co podaż nieco się obniżyła. Wraz z tym na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach odnotowano niewielki wzrost cen. Obecnie producenci mogą spodziewać się wynagrodzenia rzędu 5,00-6,00 zł za kilogram. Sytuacja pozostaje jednak napięta, gdyż ponownie doświadczamy słonecznych i ciepłych dni, które przyczynią się do zwiększenia ilości krajowego ogórka na rynku. Jest to nieuniknione…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto podkreślić, że w obecnych czasach bardzo istotna jest kwestia cen. Powinny one odzwierciedlać koszty, które ponoszą producenci. Tymczasem, te zależne są głównie od warunków pogodowych i podaży. Pozostaje pytanie… Do czego nas to doprowadzi? Nikt przecież nie będzie dokładał do produkcji…


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl