reklama
Marchew kalafior cebula monsanto seminis nasiona

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościLos gospodarstw w rękach mniejszości blokującej - co dalej z polskimi rolnikami?

Los gospodarstw w rękach mniejszości blokującej – co dalej z polskimi rolnikami?

Los polskich gospodarstw nie został jeszcze przesądzony, jednak rząd zajął jasne stanowisko. Chodzi o umowę z krajami Mercosur, która budzi uzasadnione obawy rolników. Co dalej stanie się z krajową produkcją rolną?

Umowa z krajami Mercosur

W ostatnich tygodniach polskim rolnikom nieustannie towarzyszyła niepewność związana z potencjalnym zawarciem umowy pomiędzy Unią Europejską a Mercosur. W przypadku, w którym UE podpisałaby dokument, produkty rolne z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju czy Urugwaju zalałyby lokalne rynki.

reklama
Baner PORW 2025

Warto jednak zauważyć, że w tych krajach rolników nie obowiązują te same restrykcje i wymogi, które muszą spełniać producenci, którzy swoje gospodarstwa prowadzą na terenie UE. Z tego względu wyprodukowanie towaru wiąże się z niższymi kosztami, a konkurencyjność zostałaby zachwiana.

Jakie stanowisko zajął rząd?

Krajowi rolnicy od samego początku domagali się wsparcia i jasnego stanowiska rządu w sprawie umowy z Mercosur. Przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Ministrów Donald Tusk poinformował, że rząd wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa.

– Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert taryfowych – mówił premier Donald Tusk przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Ministrów.

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Stanowcze “nie” dla Mercosur

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się również konferencja prasowa na temat umowy UE-Mercosur, w której wzięli udział Stefan Krajewski, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Paszyk. Podczas konferencji poinformowano, że rząd przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur. 

– […] Polscy rolnicy, żeby sprzedać dobrą żywność, muszą spełnić bardzo wymagające standardy i mają ogromne restrykcje, które są wynikiem wieloletnich działań UE. […] Cały cykl produkcyjny jest bardzo restrykcyjny. W krajach Ameryki Południowej nie wiemy jak to się odbywa. Nie mamy pewności, że wszystko przebiega w takich standardach jak w UE. Powiem więcej, na pewno nie przebiega w takich standardach jak w UE. Stąd nasz jasny i wyraźny sprzeciw w kwestii podpisania umowy pomiędzy UE a krajami Mercosur […] – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. 

W trakcie konferencji podkreślano również, że umowa powinna mieć odpowiednie proporcje pomiędzy interesami przemysłu, rolników i konsumentów, a podpisanie jej w zaproponowanej formie byłoby niemądre. Warto wskazać, że sprzeciw wobec umowy w Mercosur to stanowisko całego rządu. Na ten moment podziela je Belgia, Francja oraz Irlandia. W najbliższym czasie mają trwać rozmowy dotyczące stworzenia mniejszości blokującej.

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]