Młoda kapusta już na rynku. Ubiegłoroczne warzywo notuje wzrosty [08.05.2023]

Młoda kapusta

Wśród ofert na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach pojawiła się młoda kapusta od polskich producentów. Jednocześnie, zmniejszające się zapasy kapusty białej z ubiegłorocznych zbiorów, a także wysoki popyt na warzywo ze strony Ukrainy, pozwoliły na zwiększenie stawek uzyskiwanych przy sprzedaży.

W ubiegły czwartek (4 maja) na rynku w Broniszach pojawiły się pierwsze oferty młodej kapusty od polskich producentów. Na ten moment ilość oferowanego warzywa jest jeszcze stosunkowo niska. W ramach przykładu, w dniu dzisiejszym produkt posiadało w ofercie pięciu producentów.

Stawki, których można oczekiwać w ramach wynagrodzenia, zależne są od kalibru. W przypadku, w którym do skrzynki wchodzi 6 główek, cena oscyluje na poziomie 6,50-7,00 zł za sztukę. Natomiast, jeśli w skrzynce mieści się 7/8 główek, wynagrodzenie jest nieco niższe. Możemy przyjąć, że najczęściej spotykane stawki mieszczą się w przedziale 35,00-37,00 zł za skrzynkę.

Warto także wspomnieć o sytuacji, która tyczy się ubiegłorocznej kapusty białej. Ilość warzywa na rynku stała się zdecydowanie niższa. Jednocześnie notuje się wzmożony popyt na warzywo ze strony Ukrainy. W tamtejszych regionach wielu producentów wyprzedało swoje zapasy, natomiast zainteresowanie pozostało na niezmiennie wysokim poziomie. Braki są uzupełniane właśnie w Polsce.

Czynniki te pozwoliły polskim producentom nieco zwiększyć ceny. Na ten moment przedstawiają się one w granicach 1,75-2,00 zł za kilogram. Warto zaznaczyć, że wzmożony popyt ze strony Ukrainy najprawdopodobniej zdoła się utrzymać. Wynika to z braku alternatyw. Zakup warzywa w Niemczech czy Holandii jest bowiem bardziej kosztowny dla ukraińskich importerów.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Fasolka szparagowa na rynku hurtowym w Broniszach

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności