yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNastroje europejskich rolników

Nastroje europejskich rolników

Spadek cen zbytu, warunki pogodowe, uregulowania prawne, wątpliwości co do założeń Zielonego Ładu i WPR wpływają na nastroje rolników w Europie. Belgijscy sadownicy obawiają się spadków cen owoców, włoscy rolnicy narzekają na pogodę i spadek popytu, a węgierscy producenci spoglądają w przyszłość z nieznacznym optymizmem.

Badanie wskaźnika zaufania europejskich rolników przeprowadzone w siedmiu państwach członkowskich UE i w Zjednoczonym Królestwie wyeksponowało nieznaczną poprawę nastrojów po jesieni 2020 r. Mimo że wyniki ankiety wskazują, że respondenci z większym optymizmem spoglądają w przyszłość, różnią się one w zależności od krajów i regionów, a czasem, mimo znacznej poprawy, nastroje pozostają negatywne.

  • W Belgii (Flandrii) odnotowano wzrost wskaźnika w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – rolnicy wierzą w odbudowę i poprawę sytuacji gospodarczej. Nastroje w branży owocowej uległy pogorszeniu w stosunku do poprzednich badań ze względu na spadek cen, w szczególności gruszek, co wynika z wysokiego poziomu zapasów. Skutki Covid-19 są również odczuwalne w sektorze ziemniaków, wołowiny i cielęciny.
  • We Francji poziom optymizmu względem własnej działalności jest najwyższy od 2008 r. – mniej rolników zmaga się z poważnymi trudnościami niż w ostatnim kwartale. Najgorsze nastroje panują wśród francuskich hodowców bydła, owiec i kóz.
  • W Niemczech wskaźnik zaufania ustabilizował się na niskim poziomie – oczekiwania co do przebiegu dyskusji na temat środków ochrony roślin i WPR negatywnie się na nim odbiły.
  • Z drugiej strony, wskaźnik zaufania na Węgrzech od trzech miesięcy stale, powoli się podnosi – węgierscy rolnicy spoglądają w przyszłość z nieznacznym optymizmem, co ustabilizowało wskaźnik na kolejne pół roku.
  • Włochy były jednym z pierwszych krajów dotkniętych przez pandemię i jasno widać, że nastroje pogorszyły się w stosunku do trzeciego kwartału 2020 r., kiedy to złagodzenie obostrzeń wpłynęło na ich poprawę. Co więcej, rolnicy spodziewają się pogorszenia sytuacji ze względu na kiepską pogodę i spadek popytu na pewne produkty.
  • W Holandii nastroje rolników są coraz lepsze, co można wytłumaczyć poprawą wskaźnika zaufania od pierwszego kwartału 2021 r., z wyjątkiem rolników prowadzących uprawy wielkoobszarowe, wśród których poziom zaufania spada. Optymizm w produkcji szklarniowej plasuje się na rekordowo wysokim poziomie, a wskaźnik zaufania w sektorze wieprzowiny, wyrobów mlecznych i drobiu jest bardzo do niego zbliżony.
  • W Szwecji poziom zaufania rośnie od trzeciego kwartału 2018 r. W pierwszym kwartale 2020 r. wystąpiły znaczne wahania. Znowu zaobserwowano jednak tendencję wzrostową.

Na pytanie o problemy i trudności związane z prowadzeniem gospodarstwa podczas pandemii rolnicy w Niemczech odpowiedzieli w większości przecząco, a rolnicy w Belgii zgłosili najwięcej trudności. Do najczęściej zgłaszanych problemów należą spadek cen zbytu, warunki meteorologiczne, a także uregulowania i przepisy dotyczące zdrowia i środowiska. Należy zwrócić uwagę na fakt, że mimo że nie zostały one odzwierciedlone w wynikach badania,niedawne porozumienie w sprawie WPR oraz cele Europejskiego Zielonego Ładu na pewno wpłynęły na nastroje rolników. Wiele aspektów nadal niepokoi sektor rolny – na przykład spójność tego porozumienia z celami, które trzeba będzie zrealizować w terenie.

 

Źródło: Copa-Cogeca

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl