yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
RynekNiemcy: frytki mogą być droższe i... krótsze

Niemcy: frytki mogą być droższe i… krótsze

Ze względu na kiepskie zbiory ziemniaków frytki mogą być droższe. Niemiecka branża przetwórstwa ziemniaków ostrzega przed problemami związanymi z jakością i niskimi plonami bulw.
 

Po suszy sytuacja jest “dramatyczna”, mówią przedstawiciele Federalnego Stowarzyszenia Przetwórstwa Owocowego, Warzywnego i Ziemniaczanego (BOGK). – Już teraz spodziewamy się plonów niższych o 40 procent, poinformował dyrektor generalny BOGK Horst-Peter Karos. – Jeśli pogoda się wyraźnie nie zmieni, będziemy mówić o nieurodzaju – dodał.

Z powodu suszy rośliny ziemniaka znalazły się w sytuacji stresowej i zatrzymały wzrost, tak że bulwy pozostały małe. W takiej sytuacji nie wystarczy nawadnianie, nawet gdy jest ono możliwe.  Brakuje więc dużych bulw, potrzebnych do produkcji frytek – na wielu polach występują sporadycznie lub nie ma ich wcale.

Przedstawiciele branży zakładają, że mniejsze ziemniaki mogą być również wykorzystywane do produkcji frytek w przyszłości – frytki będą wtedy po prostu krótsze.

Jeśli chodzi o ceny ziemniaków w Niemczech, to według ekspertów branżowych są one już znacznie powyżej poziomu z roku poprzedniego. Również na terminowej giełdzie towarowej ceny ziemniaków osiągnęły poziom nie notowany tam od lat.
 
Źródło: Sueddeutsche.de, dpa
 
MP

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl